6. Heritage İstanbul’a 2. Gününde de İlgi Büyüktü

0 0
Read Time:3 Minute, 18 Second

Avrupa’nın önde gelen kültür mirası fuarı 6. HERITAGE İSTANBUL, ikinci gününde de Lütfi Kırdar Milletlerarası Kongre ve Stant Sarayı’nda sabahın erken saatlerinden itibaren kültür mirasına ilgi duyanları ağırlamaya devam etti. Aktiflik alanlarında gerçekleştirilen atölye çalışmaları, konferans ve paneller ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılanıyor.

Kültürel miras şuurunun artması ve bu mirasın korunması üzere hususları kendisine toplumsal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda eser, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen muhafaza, onarım, arkeoloji, müze, teknoloji fuar ve konferansı HERITAGE İSTANBUL, ikinci gününde konferans, söyleşi ve atölye üzere renkli etkinliklerle devam ederken fuarda yer alan stantlarda kültür mirasının geleceğe transferi için geliştirilen teknolojiler, inovatif onarım teknikleri ve de ileri müzecilik sistemlerinin de sergilemeleri yapılıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Mirası alanlarında onarım teknikleri, kültür mirası kapsamındaki birçok yapının da yenilemeleri hakkında ziyaretçilere bilgi veriliyor. Türkiye’nin en eski kurumlarından biri olan PTT’in standında ise Heritage İstanbul’a özel hazırlanan pullar sergileniyor ve PTT’nin geçmişi hakkında paylaşımlarda bulunuyor.

Fuarda yenilikçi, sürdürülebilir tahliller ilgi görüyor

Hava savunma sanayinden, yeşil güç kaynaklarında yenilikçi bir gereç olan sıfır karbon ayak izi ile kompozit karbon elyaf kumaşından, lokal sismik izolasyon ve zelzele acil çaba sistemi HERITAGE İSTANBUL’da ilgilileri ile buluşuyor. Teknoloji, inovasyon ve yenilikçi yaklaşımların yer aldığı 6. HERITAGE İSTANBUL’da kültür mirası sayılabilecek saman, güç tasarrufu ve etraf dostu olması nedeniyle tekrar gündeme geliyor, tekrar OSB yonga geri dönüşüm materyali olarak karşımıza çıkıyor. İşitme sistemlerinde VR, onarıma ve yenilemelere özel gereçler, işitme engelli ziyaretçiler için işaret lisanı ile hazırlanmış görüntü yapımları, görme engelli ziyaretçiler için ise özel olarak hazırlanmış sesli betimlemeler ve sesli rehberlik aygıtlarının tuşlarında bulunan Braille Alfabesi ile pürüzleri aşan bir ziyaretçi tecrübesini yaşatacak ses sistemleri 6. HERITAGE İSTANBUL’da. Bunun yanı kendi alanında sağladığı hizmetlerle küresel hizmet sunan envanter arşivleme sistemleri de fuarda ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Fuar iştirakçilerinden görüşler

Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi:

“Heritage İstanbul fuarında yer almak kurumumuz açısından büyük ehemmiyet tabir etmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü taşınmaz kültür varlıklarının tamiratın yanı sıra bir taraftan da taşınır kültür varlıklarının sergilenmesi, korunması ve gelecek jenerasyonlara bırakılması için çalışmalarına devam etmektedir. Müdürlüğümüz yenilenebilir güç ve yapay zeka merkezli çalışmaları yakından takip etmekte ve bu teknolojik imkanları çok uygun formda de kullanmaktadır. Taşınmaz ve taşınabilir varlıklarımızı yapay zeka teknoloji eserleri ile görüntüleyip arşivlemelerini yaptıktan sonra gidilen yerlerde de izlenebilmesini sağlamaktayız. Fuarda vakıf yapıtlarımızı ve yaptığımız çalışmaları iştirakçilere aktarmaktan ötürü çok manalı ve hoş buluyoruz.”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi -Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürü Koray Karabulut

“Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir’in kültürel ve arkeolojik kıymetleriyle birlikte kırsal ömrünü, sanatını, tabiatını, tarımını, mutfağını ve her bir vatandaşını önemsiyor; tüm bu kıymetlerin dünyaya tanıtılması konusunda değerli adımlar atıyoruz. Balıkesir’in tarihini, kültürünü, toplumsal yapısını, yöresel lezzetlerini tüm taraflarıyla geliştirecek birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Tüm bu zenginliklerimizi bütüncül bir yaklaşımla ele alıp, 20 ilçemizin muazzam kıymetlerini tüm dünyaya anlatma uğraşı içerisindeyiz. Heritage İstanbul’da da kentimizde devam eden Adramytteion, Antandros, Daskyleion ve Kyzikos hafriyatları hakkında panellerde standımızda bilgi aktarlarımda bulunacağız.”

Bunge Besin Türkiye “Anıt Ağaç toplumsal sorumluluk projemiz ülke kıymetlerimize büyük katkı sağladı”

Bunge Besin, Türkiye’nin 144 yıllık en esaslı markalarından Komili ile zeytinyağı ve kültürünün bu toprakların doğal mirası olduğuna inançla tekrar Heritage İstanbul fuarına katılıyor. Fuarın kültürel mirası sponsoru olan Komili, kültürel, toplumsal ve doğal kıymetleri ile zeytinyağı ve kültürünün Anadolu için ne kadar değerli olduğu ve bunun dünyaca bilinmesi gerektiği fikriyle pek çok projeye imza atan Bunge Besin Türkiye, bunu bu ülkenin her damla zeytinyağı ismine misyon olarak görüyor ve tüm çalışmalarını bu bakış açısıyla şekillendiriyor.Hiçbir ticari beklenti içerisinde olmadan 2018’den beri süren Anıt Ağaç toplumsal sorumluluk projesi, bugüne kadar yayınlanan 12 kitap ve yayınlanacak daha kaç yapıtlarla her yıl düzenlenen Klasik Komili Zeytin Hasat etkinlikleriyle Ayvalık’ta kuruluş çalışmalarına EBRD katkıları ile başladıkları Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü’ne her yaptıkları projeyi ve çalışmayı birebir adanmışlık gerçekleştiren Komili, kültür jenerasyonlar uzunluğu yaşasın diye, çocuklar o kadim ağaçların gövdesinde oynasın, o ağaçların zeytinyağından faydalansın diye hayata geçiriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %