AB Liderler Zirvesi: Miçotakis Türkiye’yi şikayete gitti!

0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second

Avrupa Birliği Önderler Doruğu bugün başlıyor. Brüksel’de gerçekleşecek olan tepe iki gün sürecek. AB üyesi 27 ülkenin önderlerinin iştiraki ile gerçekleşecek tepenin ana konusu Ukrayna’daki savaş olacak.

Zirvede Kaliningrad gerginliği ve tahıl krizi üzere mevzularda masaya yatırılacak. Lakin toplantıya katılacak olan Miçokakis’in gündemi tekrar Türkiye.

Yunan basını Miçotakis’in dorukta gündeme getireceği mevzuları sayfalarına taşıdı.

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak bütünlüğünü ilgilendirdiği tezi ile müzakere edilemeyeceğini belirtiyor.

CNN Yunanistan, haberinde Miçotakis’in ‘Türkiye’nin saldırganlığını’ gündeme getireceği bilgisine yer verdi.

Birinci manşetten verilen ‘Türk saldırganlığı gündemde’  başlıklı haberde şu sözler yer aldı;

‘Başbakan Miçotakis’in Türk provokasyonları konusunu iki gün sürecek tepede gündeme getirmesi bekleniyor.’

Gazete Miçotakis’in bu teşebbüsleri sonrası sonuç metninde ‘Türkiye’nin davranışının kınanmasının beklendiğini’ yazdı.

RUMLAR DA GÜNDEME GETİRECEK

Yunanistan’ın Doğu Ege adalarının gayri askeri statüsünü ihlal etmesiyle Türkiye ile Yunanistan ortasında artan gerginliğin de tepe toplantısında Yunanistan’ın haricinde Kıbrıs Rum bölümü tarafından da gündeme getirilmesi bekleniyor.

CNN Yunanistan geçtiğimiz günlerde de benzeri bir iddiayı gündeme taşımıştı George Papaconstantinou imzalı haberde şu tabirler yer almıştı;

‘Miçotakis, Brüksel ve Madrid’de Türkiye’nin saldırganlığını, Yunanistan’ın güvenliği ile Avrupa ve Avrupa-Atlantik seviyesinde istikrar için pusuda bekleyen tehlikeleri inançla teşhir edecek.’

ZİRVEDEN EVVEL TÜRKİYE MESAJI

Dün, Capital isimli Yunan televizyon kanalından Spyros Dimitrelis’e röportaj veren Miçotakis’in maksadında yeniden Türkiye vardı.

Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’de yayılmacılıkla suçlayan Yunan önder ‘Herkes, Türkiye’nin çok retoriğinin hududu aştığını anlıyor. Bu durum Türkiye’yi hiçbir yere götürmez’ tezinde bulundu.

Miçotakis bu bahiste Avrupa’nın Atina’yı desteklediğinin de altını çizdi.

İki gün sürecek AB Önderler Zirvesi 23-24 Haziran’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki münasebetler Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD’deki açıklaması sonrası gerilmişti.

Miçotakis, ismini vermeden Türkiye’yi kastederek ‘Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Lakin egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum’ demişti.

Miçotakis, bu kelamlarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın ‘Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki akın ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki farklı devleti, kimse hiçbir vakit kabul etmeyecektir’ kelamları ise ayakta alkışlandı.

‘GERGİNLİK PERİYODU YAŞIYORUZ’

Miçotakis, Avrupa Halk Partisi 27’nci Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye aykırısı açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına nazaran, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken ‘Gerginlik periyodu yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile ilgili fantezilere ve milletlerarası hukuk ile uyumlu olmayan güç şovlarına müsamaha gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıyeten “Bu periyotta, NATO’nun güneydoğu kanadında en son gereksinimimiz olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, bu türlü bir şeye çok sevinecek’ tabirini kullanmıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %