Sulak alanların belirlenmesinde düzenlemeye gidildi

0 0
Read Time:47 Second

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, bir alanın ulusal sulak alan olarak belirlenmesi için alanın bulunduğu mülki hudutlar dikkate alınarak, Bakanlığın taşra teşkilatı tarafından hazırlanacak etüt ve envanter raporu Mahalli Sulak Alan Kurulu’na sunulacak. Komite tarafından alanın, ulusal kıymete sahip sulak alan vasfında olduğu tespit edildiğinde evrak Bakanlığa gönderilecek.

Bakanlıkça yapılan değerlendirmede belge Ulusal Sulak Alan Komitesi’ne iletilecek. Ulusal Komite’de alanın ulusal kıymete sahip sulak alan olduğunun tespit edilmesi halinde orman rejimine tabi olmayan alanlarda sulak alan hudutları Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenecek ve belge tescil için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına gönderilecek. Orman ve orman rejimine tabi alanlar ve Bakanlığın tasarrufunda olan alanlarda sulak alan sonları Bakanlıkça belirlenecek.

Çevresel Tesir Kıymetlendirme (ÇED) sürecine tabi faaliyetlerde ÇED süreci tamamlanmamış faaliyetler için sulak alan faaliyet müsaade dokümanı müracaatı kabul edilmeyecek.

Sulak alanın idare planında hakkında özel bir karar bulunmayan faaliyetler için müsaade dokümanı düzenlenmeyecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %