Altın, Fed’in genişlemeci para politikasını sürdürmesi ve doların zayıflaması ile yükseldi

0 0
Read Time:54 Second

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü altın Asya’da yükseldi. ABD Fed, son siyaset toplantısında genişlemeci para siyasetini sürdürdü. Zayıflayan dolar da inançlı liman sarı madene ek takviye sundu.

Altın vadeli süreçleri %0,59 artışla 1.784,45 dolar oldu. Altın ile genelde aykırı istikamette hareket eden dolar, Perşembe günü düşüş yaşadı.

Fed faizleri %0,25’te değiştirmedi ve tahvil alım programını korudu. Fed Lideri Jerome Powell, enflasyonun süreksiz olduğu ısrarı ile faizlere ait güvercin duruşunu yineledi.

Fed, ABD iktisadının salgından çıkışı devam etmesine karşın duruşunu koruyor. Fakat ABD mallarındaki ticaret açığı 2021 Mart ayında rekor düzeye yükseldi. Bu, yılın birinci çeyreğinde ticaretin ekonomik büyümeyi yavaşlattığının bir göstergesi. Bu, daha evvel gibisi görülmemiş hükümet yardımlarının ortasında iç talep tarafından telafi edildi.

Yatırımcıların radarında bir de ABD’nin yeni teşvik paketi vardı. Lider olarak Kongre’nin ortak bir seansında yaptığı birinci konuşmada Joe Biden, yeni harcama ve vergi indirimi paketinden bahsetti. Paket, daha evvelki bir altyapı ve iş planının yanı sıra ülkeye yaklaşık 4 trilyon dolara mal olacak.

Başka değerli madenlerden paladyum %0,3, gümüş %0,6 ve platin %0,3 yükseldi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %