Avrupa Birliği kurumları bu hafta kripto para düzenlemelerini gündemine alacak

0 0
Read Time:1 Minute, 36 Second

Investing.com – Avrupa Birliği’nin 3 ana kurumu Kurul, Parlamento ve Komite üyelerinin yarın bir ortaya gelerek kripto düzenlemeleriyle ilgili iki değerli mevzuyu ele almaları bekleniyor.

Avrupa Birliği yetkilileri, bölgedeki kripto pazarları için kıymetli tesirleri olması beklenen Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) ve Fon Transferi Düzenleme tasarısının görüşmeye devam edecekler.

Bir müddettir üzerinde görüşülen düzenlemeler, Avrupa Birliği hudutları içerisinde kripto ticareti için yasal bir çerçeve oluşturmak ve sanayideki yasa dışı faaliyetler ile kara parayı aklamayı tedbire hedefi taşıyor. MiCA düzenlemelerinde net bir çerçeve oluşturulduktan sonra Avrupa Birliği Parlamentosunda oylama basamağına geçilecek.

NFT’lerin düzenleme kapsamına alınıp alınmayacağı görüşülecek

MiCA düzenlemeleriyle ilgili şimdi mutabık kalınamayan iki husus bulunuyor. Bunlarda birincisi NFT’lerin düzenleme çerçevesine alınıp alınmayacağı konusu. Başka bahis ise Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının harici cüzdanlar için kimlik doğrulaması yapmasının gerekli olup olmamasıyla ilgili.

Diğer yandan kara para aklamayı tedbire düzenlemelerine nazaran Avrupa Birliği yetkilileri kripto ticaret platformlarının müşterilerin transferlerini alt limit olmaksızın sistemli biçimde raporlaması konusunda hemfikir. 

Düzenleme çerçevesinde bulunan öteki değerli bir husus ise sabit kripto varlıklar ve kripto para ihraççılarıyla ilgili. Yasa taslağında belirtildiği üzere sabit kripto para ihraççıları, bu süreçleri için Avrupa Birliği’nden lisans alması gerecek. Böylelikle kontrol altına alınacak olan kripto para ihraç eden şirketler, süreçleriyle ilgili muhtemel yaptırımları da kabul etmiş olacak.

MiCA düzenlemelerinde şimdi DeFi bölümü yer almıyor

Bunun yanında daha evvel gündeme gelen, yüksek ölçüde güç kullanan iş ispatı modelini kullanan Bitcoin üzere kripto paraların yasaklanması, düzenleme kapsamından çıkarılmış durumda. Ayrıyeten şahıslar ortası fon transferleri ve DeFi uygulamaları da MiCA kapsamına alınmadı. Lakin DeFi alanını yakında takip eden AB komitesinin bu bölüm ile ilgili farklı bir çalışma başlatabileceği söylentiler ortasında.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, geçen ay yaptığı açıklamada MiCA’nın birinci versiyonunun DeFi kesimini kapsamamasına atıfta bulunarak ikinci versiyonun kesinlikle DeFi bölümünü kapsayacak biçimde genişletilmesi gerektiği görüşünü sunmuştu. Öbür yandan Avrupa Birliği’nin yakın vakitte yürürlüğe alması beklenen MiCA düzenlemeleri, birçok kripto kesim iştirakçi tarafından eleştirilmeye devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %