FTX CEO’su 3 kripto şirketinin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Investing.com – FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, son röportajında kripto para kesimiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Forbes ile röportaj yapan Bankman-Fried, birkaç küçük ölçekli kripto para borsasının iflas ettiğini argüman ederken önümüzdeki periyotlarda iflas eden kripto şirketi sayısının artacağı konusunda ikazda bulundu. Sam Bankman-Fried, kripto şirketlerinin son iki yılda denetimsiz halde büyüdüğünü söylerken sert düşüşün akabinde şirketlerin hazırlıksız yakalandıklarını lisana getirdi. Bankman-Fried’a nazaran kripto şirketleri, çift hanelere ulaşan yüksek getiri vaatlerini sürdüremediklerinden ötürü iflasın eşiğine geldi.

FTX, son vakitlerde likidite kriziyle karşı karşıya olan Voyager Digital ve BlockFi’ye kredi açmayı teklif etmişti. Öteki yandan kripto kredi şirketi Celsius’un kurtarılamayacak boyutta bir riskle karşı karşıya olduğu düşünülüyor. Öbür makûs durumdaki şirket olan Three Arrows Capital de şu an iflas riski en yüksek şirketlerden biri. 

Kripto şirketlerini iflasa sürükleyen nedenler

Birçok kripto şirketini iflasın eşiğine getiren gelişmeler, Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşüyle başladı. Akabinde bu ayın başında Lido Staked Ethereum’un (stETH) Ethereum sabitliği kaybetmesi, bu varlığa yüksek ölçüde yatırım yapan kripto şirketlerini güç duruma soktu. 

Bu olumsuz gelişmeleri tetikleyen ana faktör ise klâsik piyasalardan geliyor. Enflasyonun global çapta artışı ve buna karşılık Fed’in faiz artışı başta olmak üzere sıkılaştırıcı para siyaseti araçlarını devreye sokması, yatırımcı fonlarının kripto paralar üzere riskli piyasalardan süratle çekilmesinin ana faktörü olarak görülüyor. 

FTX CEO’su, şirketinin ve Alameda aracılığıyla yapılan son kurtarma mutabakatlarının geri dönüşünden emin değil, lakin bu muahedeleri, piyasa istikrarı ve müşteri menfaatleri için gerekli olarak görüyor. Öbür yandan son günlerde çıkan haberlerde FTX’in bu kredi muahedeleri kapsamında BlockFi ve Voyager Digital’den pay alabileceğini söyleniyor.

Bankman-Fried, Tether’a güveniyor

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, röportaj esnasında Tether’dan da bahsederek en büyük sabit kripto paranın kripto para krizini atlatabilecek kadar güçlü olduğunu söyledi. 

Bankman-Fried, USDT hakkındaki tenkitlerin temelsiz olduğuna inanırken ortaya konulan bir delil olmadığını söylüyor. Bunun yanında Tether CTO’su Paolo Ardoino, kripto para krizinin derinleşmesi durumunda şirketin bu krizi atlatabilecek güçlü bir finansal yapıya sahip olduğunu lisana getirmişti. 

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %