Bakan Karaismailoğlu: “İstanbul Havalimanı, salgın döneminde Avrupa’nın en yoğun havalimanı ilan edildi”

0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, pisti büyüterek yenilen Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nı ziyaret etti. Basına açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, pistin büyütülmesi sayesinde büyük tip uçakların havalimanını kullanabileceğini belirtti. Karaismailoğlu, “Havalimanımızın pist ve yolcu kapasitesinin genişletilmesi, bölgeden bilhassa Avrupa ülkelerine olan ağır uçuşlar için kolaylık sağlayacaktır.” diye konuştu.

“2003 yılında 50 ülke ve 60 noktaya uçuş gerçekleştiriyorken, bugün 127 ülkede 329 noktaya ulaşıyoruz”

Türkiye’nin tarihi bir dönemeçten geçtiğini, ulaştırma ve haberleşme alanının ehemmiyetinin bu süreçte giderek arttığını belirten Bakan Karaismailoğlu, ülkemizi dünyanın ticari koridorlarına hükmeden bir lojistik harika güç haline getirecek altyapıyı oluşturmak için hummalı bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, “Türkiye’yi her noktasından dünya ile yakınlaştırdık. Havayolları için yaptığımız yatırımlarla Türkiye, bugün dünya havayollarının en değerli transit merkezlerinden biri haline gelmiştir. O denli ki, 2003 yılında 50 ülke ve 60 noktaya uçuş gerçekleştiriyorken, bugün 127 ülkede 329 noktaya ulaşıyoruz. Hava ulaştırma mutabakatı yaptığımız ülke sayısı 2003’de 81 iken, bugün 173’tür.Toplam yolcu sayısı sıralamasında Türkiye, 2018 ve 2019 yıllarında dünyada 10’uncu ve Avrupa’da 5’inci iken, pandemiye karşın, 2020 yılında Memleketler arası Havalimanları Kurulu tarafından açıklanan ön sonuçlara nazaran dünyada 9’unculuğa ve Avrupa’da da 3’üncülüğe yükselmiştir.” açıklamasında bulundu.

“İstanbul Havalimanı, salgın periyodunda Avrupa’nın en ağır havalimanı ilan edildi”

İstanbul Havalimanı’nın pandemi devrinde üstlendiği büyük sorumluluk ve ortaya koyduğu muvaffakiyete dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın yerinde ve akılcı bir yatırım olduğunu lisana getirdi.

Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı, Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından salgın periyodunda Avrupa’nın en ağır havalimanı olarak ilan edilmiştir. Hava kargo bölümü de tezimizi artırdığımız bir diğer alan haline gelmiştir. Global ölçekte yaşanan covid salgınının da tesiri ile hava kargo kesiminde yaşanan yüzde 22 oranında pazar daralmasına rağmen, uyguladığımız dinamik kapasite tahlilleri sayesinde, yüzde 1 civarında büyüme gerçekleştirdik. Bu sonuçlar, havayollarına yaptığımız yatırımlar, işletme deneyimi ve memleketler arası entegrasyon konusundaki uğraşlarımızın sonucudur. Ülke sathında uçak seyahatini lüks olmaktan çıkardık. 2003 yılında 2 merkez ile 26 noktaya yapılan iç sınır uçuşları, bugün 7 merkezden 56 noktaya gerçekleşmektedir.” diye konuştu.

“Zonguldak Çaycuma Havalimanı, Batı Karadeniz Bölgemizin yurt dışına açılan kapısıdır”

Çukurova, Tokat, Rize-Artvin, havalimanlarının tamamlanması ile faal havalimanı sayısının 59’a çıkacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, ayrıyeten Kayseri ve Malatya havalimanlarında yeni terminal binalarının temellerinin atıldığını, çalışmalara başlandığını bildirdi. Gaziantep Havalimanı yeni terminal binasının da Haziran da hizmete alacaklarını belirten Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %