Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

0 0
Read Time:1 Minute, 26 Second

Investing.com – Borsa İstanbul, dünkü süreçlerde yatay bir seyre sahipti. BIST 100 endeksi, 2.552 – 2.586 puan bandında hareket ettikten sonra yatay bir kapanış gördü. 

BIST 100 endeksi yeni güne de yatay başladı

BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararını açıklayacağı bugün, güne 2.576,07 puanda yatay başladı. 

Yurt dışı piyasalarda dünkü negatif seyrin akabinde bu sabah Asya piyasalarında Çin borsalarının artıda devam etmesine rağmen Japon Nikkei 225 borsasının nötr kaldığı görülüyor. Güney Kore KOSPI borsası sabah saatlerinde yüzde 1 oranında düşüşe sahipken Asya piyasalarında karışık seyir izleniyor. ABD borsaları, dün negatif kapanış gerçekleştirdikten sonra Avrupa borsalarının da güne ekside başladığı görüldü. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de sabah saatlerinde ekside devam ediyor.

Borsa İstanbul’da gün açılışında yatay seyir görülürken faktöring (%1), odun, kağıt, baskı (%0,6) ve turizm (%0,5) kesim endeksleri ortalamanın üzerinde bir açılış kaydetti. Telekomünikasyon, spor, perakende satış ve kolay metaller endeksleri de güne hafif düşüşle başlayan kesim endeksleri oldu. 

Güne süratli başlayan pay senetleri

Borsa İstanbul’da sabah seansının birinci saatinde Türk Hava Yolları (THYAO, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, SASA (SASA) , Tekfen Holding (TKFEN) ve Şişecam (SISE), en yüksek süreç hacmine sahip pay senetleriydi.

Güne tavan fiyatından başlayan Atlantis Holding ve Önder Faktöring paylarının yanında Teşebbüs Elektrik (%7), Makim Makina (%6,9) ve Silverline (%6) payları, birinci dakikalarda en çok yükselen pay senetleri oldu. 

Mazhar Güçlü Holding, Senkron Güvenlik payları ve Kristal Kola, güne taban fiyattan başlayarak en çok düşen pay senetleri olurken Doğan Burda (-%8) ve İhlas Haber Ajansı (-%7,7) öbür en yüksek kıymet kaybına sahi pay senetleriydi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya nazaran ULUUN hisseleri için devre kesici uygulaması kapsamında daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplanmaya başlandı.

Yazar: Günay Caymaz 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %