ProShares’in Bitcoin açığa satış fonu, Wall Street’te ilgi çekmeye başladı

0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

Investing.com – ABD’de kurumsal yatırımcılar, kripto paralarda düşüş eğilimi devam ederken ProShares’in yeni ETF’si “Short Bitcoin Strategy (BITI)” fonuna ilgi göstermeye başladı.

ProShares tarafında yapılan açıklamada fonun New York Menkul Değerler Borsası’nda (NYSE) piyasa sürüldükten iki gün sonra 35 milyon dolar kıymetinde 870.000 payın satıldığını duyurdu.

ProShares CEO’su Michael L. Sapir, ABD’nin birinci Bitcoin açığa satış fonunu sunmaktan ötürü heyecanlı olduğunu söylerken şu açıklamayı yaptı:

ABD’nin Bitcoin düşüşüne yatırım yapan birinci kripto fonu

Bu hafta başında ProShares tarafından New York Menkul Değerler Borsası’nda piyasa sürülen BITI, S&P CME Bitcoin Vadeli Süreçler Endeksinin performansının bilakis yansıtmak üzere tasarlandı. Böylelikle Short Bitcoin Strategy (BITI) fonu ile yatırımcılar kripto piyasasının en büyük kripto varlığının fiyat düşüşünden dolaylı olarak kâr etme imkanı sağlar.

BITI’nin piyasaya sürülmesiyle ProShares, ABD’de en üst varlık sınıfına Bitcoin’e büyük ölçüde bağlı olan birinci aykırı ETF’sini sunmuş oldu. ProShares, ayrıyeten Ekim 2021 devrinde ABD’nin birinci Bitcoin vadeli süreçlerine dayalı ETF’si olan BITO’yu piyasa süren şirket olmuştu.

BITI’ye bağlı yatırım fonu da piyasaya sürüldü

Bunun yanında ProShares’in bağlı iştiraki olan yatırım fonu şirketi ProFunds, yatırım fonu tercih edenler için Short Bitcoin Strategy ProFund’u (BITIX) da piyasa sürdü. BITIX yatırım fonu, BITI ETF’sine yatırım yapan ve birebir yatırım stratejisine sahip olan bir finansal eser olacak. Geçen Temmuz ayında ise ProFunds birinci Bitcoin dayanaklı yatırım fonu olan BTCFX’i piyasaya sürmüştü. 

Bitcoin’de son durum

Bitcoin fiyatı, bugün 20.000 dolar düzeyinde kalma uğraşına devam ediyor. Dünkü süreçlerde yüzde 3,55 oranında kıymet kaybeden BTC, günü 19.988 dolardan kapattı. Yeni güne ise alıcılı başlayan Bitcoin, açılıştan bu yana yüzde 3 paha kazandıktan sonra şu an 20.600 dolar bandında el değiştiriyor. 

Son duruma nazaran Bitcoin, yılbaşındaki 47.700 dolar fiyatından yüzde 57 oranında paha kaybıyla devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %