Çalışanlarınızı kimlik avı saldırılarına karşı koruyun

0 0
Read Time:2 Minute, 27 Second

Çalışanlar ofislere dönmeye başlayınca siber hatalılar kolları sıvadı

ESET Tehdit Raporu D1 2022’ye nazaran, e-posta tehditlerinde 2021’in son dört ayına kıyasla, 2022’nin birinci dört ayında yüzde 37’lik bir artış görüldü. Engellenen kimlik avı URL’lerinin sayısı neredeyse birebir oranda arttı.

Kimlik avı dolandırıcılıkları saldırganların berbat hedefli yazılım yüklemek, kimlik bilgilerini çalmak ve kullanıcıları kurumsal para transferleri yapmaları için kandırmak maksadıyla kullandıkları en başarılı yollardan biri olmaya devam ediyor. Dolandırıcılar legal göndericileri taklit etmelerine yardımcı olan uydurma e-posta taktikleri kullanılıyorlar. Alıcıyı, kelam konusu aksiyonun sonuçlarını düşünmeden harekete geçirmek için çabuk etmesini sağlayacak formda tasarlanmış toplumsal mühendislik tekniklerinden yararlanıyorlar.

Bu taktikler ortasında şunlar yer alıyor:

 • Sahte gönderici kimlikleri / tesir alanları / telefon numaraları ve bazen de yazım yanlışları ya da uluslararasılaştırılmış alan isimleri (IDN’ler) kullanma
 • Kimlik avı teşebbüsleri olarak tespit edilmesi neredeyse imkansız olan ele geçirilmiş gönderici hesapları
 • Hedefe yönelik kimlik avı teşebbüslerini daha inandırıcı hale getirmek için çevrimiçi araştırma (sosyal medya aracılığıyla)
 • Resmi logolar, üst bilgiler, alt bilgiler vb. kullanılması
 • Kullanıcıyı çabukla karar vermeye iten bir aciliyet yahut heyecan duygusu yaratmak
 • Gönderenin gerçek gayesini gizleyen kısaltılmış bağlantılar
 • Yasal görünümlü giriş portalları, web siteleri vb. oluşturma

Son yayımlanan Verizon DBIR raporuna nazaran, geçen yıl güvenlik olaylarının büyük kısmından dört vektör sorumluydu: Kimlik bilgileri, kimlik avı, güvenlik açıklarından yararlanma ve botnet’ler. Bunlardan birinci ikisi insan yanılgısı ile ilgili. Raporda incelenen toplam ihlallerin dörtte biri (25), toplumsal mühendislik akınlarının sonucuydu. İnsan yanılgıları ve ayrıcalığın berbata kullanılmasıyla bir ortaya geldiğinde, insan ögesi tüm ihlallerin 82’sini oluşturuyordu.

Kimlik avı nelere yol açabilir?

Kimlik avı akınları son iki yılda daha da büyük bir tehdit haline geldi. Muhtemelen yamanmamış ve yetersiz korunan aygıtlara sahip dikkati dağınık ve konuttan çalışan şahıslar, tehdit aktörleri tarafından zalimce gaye alındı. Nisan 2020’de Google, dünya çapında her gün 18 milyon kadar makus maksatlı ve kimlik avı e-postasını engellediğini sav etti.

Bu çalışanların birçok ofise geri döndükçe, daha fazla sayıda SMS ile kimlik avı (smishing) ve sesli arama tabanlı kimlik avı (vishing) saldırısına maruz kalmaları riski de kelam konusu. Hareket halindeki kullanıcıların irtibatlara tıklamaları ve açmamaları gereken ek belgeleri açma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu durum ise şunlara yol açabilir:

 • Fidye yazılımı indirmeleri
 • Bankacılık Truva Atları
 • Veri hırsızlığı/ihlalleri
 • Kötü gayeli kripto madenciliği yazılımları
 • Botnet dağıtımları
 • Takip eden hücumlarda kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar
 • Sahte faturalar/ödeme isteklerine bağlı olarak para kaybedilmesiyle sonuçlanan iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC)

Finansal ve prestiji yansımaları çok büyüktür. Bir data ihlalinin ortalama maliyeti bugün rekor bir düzey olan 4,2 milyon doların üzerindeyken, kimi fidye yazılımı ihlalleri bunun birkaç kat üstüne mal olmaktadır.

ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, eğitimin her vakit değerli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: Çalışanlara yönelik atakların önüne geçebilmek için tertipli eğitimler gerçekleştirilmelidir. Kimlik avı farkındalığı eğitimi, toplumsal mühendislik tehditleriyle çabaya yönelik çok katmanlı bir stratejinin sadece bir kesimi olmalıdır. En eğitimli işçi bile, bazen karmaşık dolandırıcılıkların kurbanı olabilir. Bu yüzden güvenlik denetimleri de kıymetlidir. Oltalama hücumlarına karşı kurumunuzu korumak istiyorsanız çalışanlarınızı kesinlikle eğitimlerle desteklemelisiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %