Kötü haberi DSÖ yetkilisi duyurdu: Birden fazla kez Covid’e yakalananlar dikkat!

0 0
Read Time:3 Minute, 20 Second

DSÖ yetkilisi David Nabarro, dün yaptığı çarpıcı açıklamada tekrarlayan Covid enfeksiyonları ve ‘Uzun Covid’ ile ilgili bilgiler verdi.

Sky News’a konuşan Nabarro verdiği demeçte, “Koronavirüs enfeksiyonu insanları birkaç ay boyunca olağan ve sağlıklı bir yaşantıdan uzaklaştırabilir” derken Uzun Covid ile ilgili de bilgi verdi.

David Nabarro, bir bireye ne kadar çok Covid-19 bulaşırsa, kişinin “şanssız” olma ve koronavirüsün uzun vadeli sıhhat tesirlerine yakalanma mümkünlüğünün o kadar yüksek olduğunu söyledi.

Korkutan Covid-19 açıklaması şahsen DSÖ tarafından yapıldı

BİRDEN FAZLA COVID ENFEKSİYONU RİSKİ ARTIRIYOR!

DSÖ’nün Covid için seçilen özel elçisi David Nabarro, “Ne kadar çok enfeksiyon alırsanız, şanssız olma ve uzun müddetli Covid ile müsabaka olasılığınız o kadar artar, ki bu hiçbirimizin istemediği bir şeydir zira çok önemli sonuçları olabilir.” dedi.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’ne (CDC) nazaran, uzun periyodik Covid-19, Covid-19’lu bir kişi uzun müddet devam eden semptomlar geliştirdiğinde olur. CDC, semptomların haftalar yahut aylar sürebileceğini ve hatta kaybolup geri dönebileceğini söylüyor.

CDC’ye nazaran, daha önemli bir birinci enfeksiyon geçirmişlerse, altta yatan sıhhat meseleleri varsa, aşılanmamışlarsa yahut hastalık sırasında yahut sonrasında çok sistemli inflamatuar sendrom yaşadılarsa, insanların Uzun Covid yaşama mümkünlüğü daha yüksektir.

CDC’den alınan en son bilgilere nazaran, ABD’de Uzun Covid olayları giderek artıyor.

Aşılar, hastalığı nasıl geçireceğimizin yanında gösterdiğimiz semptomları da etkiliyor

AŞILI VE AŞISIZ BİREYLER ORTASINDA HANGİ SEMPTOMLAR FARKLI?

İngiltere’de iki yıldan uzun müddet Covid-19 olaylarını izleyen yeni bir araştırmaya nazaran en az iki doz Covid-19 aşısı olduktan sonra hastalığa yakalanan bireyler ortasında en yaygın beş semptom; burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve daima öksürük. Aşı olmamış bireylerde ise en sık rastlanan semptomlar sırsıyla baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve inatçı öksürük.

Bu bilgiler Londra’da King’s College’dan araştırmacılarla birlikte tahlil edildi.

İngiltere Ulusal Sıhhat Hizmeti’nin (NHS) takviyesini alan araştırma kapsamında Covid-19 testi müspet çıkan 4,7 milyondan fazla kullanıcı semptomlarını dijital bir platform üzerinden bir günlüğe kaydetti.

Bu bilgileri tahlil eden uzmanlar pandemi boyunca en yaygın semptomların nasıl değiştiğine dair bir çeşit sıralama oluşturdu.

Mart 2022’ye kadar İngiliz hükümetinden fon alan çalışma, Covid-19’un koku yahut tat alma duyusu kaybı üzere sürpriz tesirlerinden kimilerinin süratli bir biçimde tanımlanmasını sağladı.

‘Uzun Covid’ insanların hayatını kâbusa çeviren sıhhat sıkıntıları yaratıyor

KÜÇÜK FAKAT BARİZ BİR DEĞİŞİM

En az iki doz aşı yaptırmış bireyler ortasında Covid-19’un en yaygın belirtileri şu biçimde sıralanıyor:

  • Burun akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • İnatçı öksürük

Aşı olmayanlarda görülen semptomlar şu biçimde sıralanıyor:

  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Ateş
  • İnatçı öksürük

İki küme ortasındaki temel fark, aşı olmamış şahıslarda ateşin görülmesiydi. Bu, daha önemli bir sorunun habercisiydi.

 Ayrıca en az iki doz Covid-19 aşısı olanlara kıyasla daha fazla baş ağrısı ve boğaz ağrısı kaydedildi.

Deneyi yürüten araştırmacılar, bu farklılığın aşı olanlarda daha hafif semptom görülmesiyle açıklanabileceğini söylüyor ve ekliyorlar:

“Ayrıca genç bireylerin daha fazla sayıda hadise bildirmesi dikkate paha lakin semptomları daha az bariz ve daha hafif seyrediyor.”

Koronavirüsle ilgili semptom değişiklikleri alt varyantlardan da kaynaklanıyor olabilir

ALT VARYANT ETKİSİ

Araştırmacılar, semptomların sıralamasının sırf çalışmada paylaşılan bilgilere dayandığı konusunda uyarıyor. Sıralama koronavirüsün alt varyantlarının tesirini dikkate almıyor.

Ayrıca Covid-19 semptomlarının bireye nazaran değişebileceğini de hatırlamakta yarar var. NHS’e nazaran hastalığın semptomlarının tam listesi şöyle:

-Yüksek ateş yahut titreme

-Yeni başlayan daima öksürük: Bir saatten uzun süren öksürük nöbeti yahut 24 saat içinde 3 yahut daha fazla öksürük nöbeti yaşanması

-Koku yahut tat alma duyusunda kayıp yahut değişiklik

-Nefes darlığı

-Yorgunluk yahut bitkinlik hissi

-Vücut ağrısı

-Baş ağrısı

-Boğaz ağrısı

-Burunda tıkanıklık yahut burun akıntısı

-İştah kaybı

-İshal

-Mide bulantısı

COVİD-19 SEMPTOMLARI GÖSTERENLER NE YAPMALI?

Yetkililere nazaran, koronavirüs semptomlarından en az birini gösteriyorsanız, birinci adım olarak meskende kalmalı ve diğerleriyle etkileşimi kısıtlamalısınız.

Bu adım yaşlılar yahut bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar üzere Covid-19 komplikasyonlarına karşı savunmasız olan şahıslarla temas halindeyseniz daha da değer kazanıyor.

Bir öbür değerli adım da test yapmak.

En tesirli teşhis yolu olarak görülen PCR testlerinin yanında eczanelerde yahut farklı satış noktalarında süratli antijen testleri bulmak mümkün.

Sonuç müspetse, beş ila yedi gün boyunca karantinada kalmak kıymetli.

Rahatsızlık bu müddetten sonra geçerse, rutininize dönebilirsiniz. Lakin şayet kötüleşirse (veya nefes almada zorluk üzere daha önemli semptomlar ortaya çıkarsa) acil tıbbi yardım almak kıymetli.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %