Çin’in Mars misyonu 6 ilke birden imza attı

0 0
Read Time:1 Minute, 2 Second

Çin’in birinci Mars keşif misyonu ile 6 prensip imza atıldığı kaydedildi. Çin Ulusal Uzay Yönetimi Sözcüsü Xu Hongliang, Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin’in birinci Mars keşif misyonunun gidişatı hakkında bilgi verdi.

Xu Hongliang Tianwen-1 uzay aracının Mars’taki keşif misyonunu muvaffakiyetle yerine getirmesinin Çin’in uzay çalışmaları tarihinde büyük bir atılım olduğuna dikkat çekti. Xu Hongliang, Tianwen-1’in 6 prensip imza attığını bildirdi.

Xu, kelam konusunun çalışmanın birincilerini şöyle sıraladı: Birincisi, yerküre-Mars transfer yörüngesine birinci sefer uzay aracı fırlatıldı. İkincisi gezegenler ortası uçuş gerçekleştirildi. Üçüncüsü bir uzay aracı yerküre dışındaki bir gezegene yumuşak iniş yaptı. Dördüncüsü yerküre dışı gezegenlerin yüzeyinde keşif ve gözlemleme vazifesi gerçekleştiriliyor. Beşincisi, yerküreye 400 milyon kilometre uzaklıktaki bir uzay aracı ile birinci kere irtibat kuruldu. Sonuncu olarak ise misyon sayesinde Mars’a ait bilimsel bilgiler birinci elden elde edilecek.

Sözcü Xu Hongliang, bu birincilerin Çin’in uzay alanındaki zekâsını gösterdiği üzere, gezegen keşfinde de Çin’in dünyanın birinci sıralarına yükselmesini simgelediğini anlattı. Xu Hongliang, “Dünya uzay tarihinde Tianwen-1, Mars’ta birinci sefer Çin’in izlerini bırakmakla kalmadı, tıpkı vakitte tek bir misyon sırasında Mars’ın etrafını dolaşma, yumuşak iniş yapma ve yüzey keşfi olmak üzere üç ana maksat muvaffakiyetle gerçekleştirildi. Bu, ülkemin gezegen keşfi alanında dünyanın ileri saflarına geçişine işaret ediyor” dedi.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %