Ulaştırma Bakanlığı: “Ahlat-Karahasan-Malazgirt yolu hizmete açıldı”

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bitlis ve Muş vilayetlerini ziyaretleri kapsamında Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolu’nun açılışını gerçekleştirdi. Projeye Mayıs 2019’da başladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Bugün prestijiyle Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolumuzu ulaşıma açıyor, memleketimizin her bir köşesini birbirine bağlıyoruz. Ülkemizin çok yakın bir gelecekte dünyanın en büyük ekonomileri ortasında üst sıralarda yerini alacağına inancımız tam. Bu yoldaki amacımız olan ‘bütünsel’ kalkınmanın anahtarının ‘bölgesel’ kalkınmada olduğunun şuurundayız.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, “Ahlat ve Malazgirt ilçeleri ortasındaki karayolu toplamda 54 kilometredir. Bu yolun 6,7 kilometrelik kısmı, heyelan nedeniyle kullanılamaz hâle gelmişti. Tahrip olan yolun yerine, yeni bir güzergâhta oluşturulan 7 kilometrelik yeni kesiti tamamladık. Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolundaki bu uygunlaştırma ile birlikte, artık kesintisiz ve inançlı ulaşımı sağladık.” dedi.

“Muş vilayet genelinde devam eden 8 karayolu projemizin bedeli 648 milyon liradır”

Muş ili genelinde 2003’de 16 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu, 8 kattan fazla artırarak, 150 kilometreye çıkardıklarını belirterek, Türkiye’deki karayolu imal seferberliğinden Muş ilinin de kıymetli hisse aldığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Muş’u bölünmüş yollarla Bitlis ve Bingöl vilayetlerine bağladık. 1993-2002 yılları ortasında Muş’taki karayolu yatırımları için yalnızca 103 milyon lira harcanmış iken, bu sayı hükûmetlerimiz periyodunda 28 kattan fazla artarak 2 milyar 923 milyon liraya ulaşmıştır. Toplam uzunluğu 1.680 metreyi bulan 27 adet köprü yaptık. Bunun yanında 3 bin 721 kilometre asfalt çalışması gerçekleştirdik. Bugün Muş vilayet genelinde devam eden 8 karayolu projemizin bedeli 648 milyon liradır.” diye konuştu.

“Bitlis’i bölünmüş yollarla Van, Muş, Siirt ve Batman vilayetlerine bağladık”

2003’te Bitlis’teki yol uzunluğunu 19 kilometreden yaklaşık 300 kilometreye çıkardıklarına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Bitlis’i bölünmüş yollarla Van, Muş, Siirt ve Batman vilayetlerine bağladık. 1993-2020 periyodunda Bitlis’in karayolları için yapılan harcama ölçüsü 208 milyon lira iken hükümetlerimiz periyodunda bu ölçüsü yaklaşık 37 kat artırarak, 7 milyar 844 milyon liraya yükselttik. Harcanan her bir kuruş, şimdiden sanayi üretimimize, ekonomik gelişimimize, istihdam alanları açılmasına ölçülebilir katkılar sunmuş, ülkemizin çıkar hanesine yazılmıştır.” dedi.

“Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolunda kesintisiz ve inançlı ulaşımı sağladık”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında ulaşım, altyapı ve haberleşme hizmetlerine devam ettiklerinin altını çizerek, şu biçimde konuştu:

Bakan Karaismailoğlu, Muş ve Bitlis ziyaretleri kapsamında, Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nı ziyaret etti. Sonrasında Ahlat’ta vatandaşlarla bir müddet sohbet eden Karaismailoğlu, akabinde Ahlat Belediye Başkanlığı ziyaret etti. Ardından Adilcevaz Belediyesi ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Karaismailoğlu, Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolu açılışını gerçekleştirdikten sonra Malazgirt Belediye Başkanlığı’nı sonrasında da AK Parti Malazgirt İlçe Başkanlığı’nı ziyaret edecek.

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %