Çin’in yakıt talebinin toparlanacağı yönündeki umutlar petrol fiyatlarını destekledi

0 0
Read Time:1 Minute, 28 Second

Müellif – Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da yükseldi. Çin’deki koronavirüs önlemlerinin kademeli olarak gevşetilmesinden ötürü ülkenin yakıt talebinin toparlanacağına dair umutlar sayesinde fiyatlar, erken saatlerde 1 dolardan fazla artış gösterdi.

Brent %0,38 artarak 112,35 dolar oldu. Bir evvelki seansta %2 civarı düşen WTI, %0,82 yükselerek 110,53 dolarda kayıplarını kısmen telafi etti.

Şanghay, Salı günü yeni hadise bildirmediği arka arda üçüncü gününü yaşadı ve altı haftadan uzun bir vakittir devam eden karantinayı bitirme planlarını açıkladı.

SPI Asset Management idare yöneticisi Stephen Innes, “Kısa vadenin ötesinde Çin’le ilgili daha az müthiş olan , üreticiler için müspet lakin tüketici hissiyatı için negatif olan daha yüksek petrol talebi ve fiyatlar halinde önümüzde duruyor.” dedi.

Öteki yandan Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü ABD ham petrol arz raporunu paylaştı ve rapora nazaran 12 Mayıs haftasında stoklarda 2,445 milyon varil düşüş yaşandı. Investing.com tarafından hazırlanan kestirimler 1,533 milyon varil artış istikametinde olurken bir evvelki hafta 1,618 milyon varil artış kaydedilmişti.

Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesinin ham petrol arz bilgilerini bekliyor.

Rusya’da üretim Nisan ayında yaklaşık %9 azaldı ve ülkenin üretim düzeyleri, OPEC+ muahedesinde belirlenen düzeyin oldukça altına indi.

Bununla birlikte ANZ analistlerinin söylediğine nazaran ABD’nin Chevron Corp. (NYSE:CVX) şirketine Venezuela’nın Petróleos de Venezuela’sı ile petrol lisansları konusunda görüşmesine müsaade vererek bu cins tartışmalarla ilgili ABD yasağını süreksiz olarak kaldırdığına dair raporlar nedeniyle fiyat baskıları devam ediyor.

“Önerilen değişiklikler nihayetinde piyasaya daha fazla ham petrol girmesine neden olabilir.”

Yatırımcıların radarında ayrıyeten AB’nin, Macaristan’ı Rus petrol ambargosuna yönelik vetosunu kaldırmaya ikna edememesi var. Lakin birtakım diplomatlar, 30-31 Mayıs’taki bir tepe sırasında mutabakata varılabileceğinden umutlu.

Fed Lideri Jerome Powell ise Salı günkü açıklamasında merkez bankasının, enflasyonu düşürmek için gerekli faiz artırımlarını yapacağını söyledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %