Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli ve milli silahları tek tek inceledi, yerinde test etti

0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makina ve Kimya Sanayisi Kurumu (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjetik Gereçler Üretim Tesisi Açılışı ve Eser Lansmanı’na katıldı. Konuşması öncesinde tesiste incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çalışmalar hakkında sunum yapıldı.

Erdoğan, uzaktan kumanda ile lansmanı yapılan eserlerden elektrikli zırhlı muharebe aracı (e-ZMA), Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) tarafından üretilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) hakkında bilgi aldı.

ERDOĞAN’A BİLGİ VERİLDİ

Uzaktan kumandalı mayın temizleme aracının tanıtımında, Erdoğan’a, alandaki tanıtım sırasında, mayınlamanın yapılmadığı bilgisi verildi. Erdoğan, “Bu araç, şu anda Azerbaycan’da çalışıyor. Burada arkadaşlar bize acıdıkları için mayın filan döşememişler. Azerbaycan’da biz o mayınları yerde gördük ve onların çekimlerini de izledim. Çok çok başarılı bir araç. Tüm emeği geçenleri kutluyorum, tebrik ediyorum. İyi olsun” tabirlerini kullandı.

ARACI TEST ETTİ

Erdoğan, daha sonra Mehmetçiğin bir yerden bir yere korunaklı bir halde taşınmasını sağlayan, elektrikli ve 5 kilometreye kadar uzaktan kumanda edilebilen araç hakkında bilgi aldı ve aracı uzaktan kumanda ile kullandı.

AÇILIŞ KURDELESİNİ KESTİ

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler tesisin açılış kurdelesini kesti. Erdoğan, kurdeleyi keserken “Bu harika eserler, başta Silahlı Kuvvetlerimize, ordumuza, milletimize, insanlığın saadeti, barışında kullanmak üzere güzel olsun.” sözlerini kullandı.

Programda, lansmanı yapılan eserler ortasında OZOK el bombası, havadan taşınabilen BORAN Obüsü ve modüler barut sistemi de bulunuyor.

DIŞA BAĞIMLILIK SONA ERDİRİLECEK

Türlü mühimmatlarda, roket başlıklarında ve kompozit roket yakıtlarında ham husus olarak kullanılan materyallerin yerli ve ulusal olarak üretilmesine imkan sağlayacak tesis ile dışa bağımlılığın sona erdirilmesi hedefleniyor.

BAKANLAR DA KATILDI

Açılış programına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Kumandanları, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir ve MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere de katıldı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %