Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Dış siyaset gündemi ve Rusya – Ukrayna ortasındaki savaşla ilgili açıklamalar yapan iki bakan bilhassa Ukrayna’dan açılacak tahıl koridoru ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda kıymetli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’da tahıl koridoruna yönelik olarak Truss, “Tahıl kriziyle ilgili net bir tavrımız var. En geç önümüzdeki ay çözülmesi gerektiğini yoksa yıkıcı sonuçları olacağını biliyoruz” dedi.

Kritik Ankara doruğundan ve iki bakanın açıklamalarından değerli satır başları ise şöyle oldu:

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ANKARA MUAHEDESİ MESELELERİNİN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

“Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. ‘Serbest Ticaret Anlaşmasının’ genişletilmesi için uğraşıyoruz. İş dünyamızınız yatırımlarını da artırmak istiyoruz. Bugün Sayı Truss’tan bu meselelerin halledilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Ankara Mutabakatı çerçevesinde insanlarımızın müracaat süreçleri gecikiyor. Bu teknik sıkıntıların çözülmesi gerekiyor.”

TERÖRLE MÜCADELE

“Terörle gayret konusunda Birleşik Krallık bizim müttefikimiz. Son vakitlerde terör aksiyonlarında kimi artışlar var. Bizim iade taleplerimiz var. PKK, FETÖ ve DHKPC ile ilgili beklentilerimizi aktardık.

Bölgesel hususları ele aldık. Ukrayna, NATO’nun genişlemesi, Ukrayna’dan tahıl ihracatı için yaptığımız çalışmalar hakkında sayın Truss’a bilgi verdik.

İstişarelerimizi ve iş birliğimizi sürdürmeyi istiyoruz. Tüm bu hususları bugün samimi bir ortamda değerlendirdik. Ziyareti için kendilerine teşekkür ediyorum.”

TRUSS: NATO İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLACAK

“Ankara’da bulunmaktan çok memnunum. Ukrayna’ya barışı getirmek için daima birlikte çalışıyoruz. Ukrayna’daki limanlar şu an bloke edilmiş durumda. Tahılların bu limanlarda beklediğini biliyoruz. Burada inançlı bir aralık oluşturmaya çalışıyoruz. Burada maalesef gecikmeler görüyoruz. En geç önümüzdeki ay harekete geçilmeli zira yeni mahsuller de gelecek.

NATO ile görüşmelerimiz olacak. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının bizim için güçlendirici olacağını düşünüyoruz.”

 

“TÜRKİYE’NİN GAYRETLERİNİ TAKDİR EDİYORUZ”

“Ukrayna egemenliğini tekrar ele geçirene kadar durmamalıyız. Dayanağımız sürmeli. Türkiye’ye de bu husustaki dayanakları için çok teşekkür ediyorum. Münasebetlerimiz daha süratli gelişecek.

Türkiye’ye gelmek benim için çok kıymetli. Gayemiz 2’li alakaları derinleştirmek. Sanayi alanında işbirliği yapmak istiyoruz. Güç açısından çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Zira güç ile ilgili şu an herkes bir tehdit altında.

Güvenlik konusundaki bağlantılarımızın de güçlendirilmesi için amaçlarımız kelam konusu. Türkiye ve Birleşik Krallık NATO’nun önde gelen ülkeleri olduğu için münasebetlerinin daha güzel olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye’nin Ukrayna konusundaki eforlarını taktir ediyoruz. Sayın Çavuşoğlu’na da teşekkür ediyorum uğraşları için.”

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %