Özel öğrenciler yaz döneminde de eğitime ulaşabilecek

0 0
Read Time:1 Minute, 40 Second

Özel eğitim okul ve kurumunda tahsil gören ve yaygın eğitim hizmetinden yararlanan özel eğitime gereksinimi olan bireyler, ilgili yönetmelik mucibince ders yılı içinde kayıtlı oldukları okul ve kurumlara taşınıyordu. Yaz devrinde de özel eğitim öğrenci ve kursiyerlerinin taşıma hizmetlerinden faydalanabilmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı ‘Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı.

Yönetmelikte taşıma kapsamı için belirtilen ‘ders yılı içinde’ ibaresi, ‘eğitim öğretim yılı süresince’ olarak düzenlendi. Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme uyarınca artık yaz periyodunda eğitimine devam eden özel eğitim öğrenci ve kursiyerleri de taşıma hizmetinden yararlanabilecek.

EĞTİMİN ÖNÜNDEKİ MANİLER KALKIYOR
Özel eğitim muhtaçlığı olan bireylerin eğitime erişiminin önündeki pürüzlerin kaldırılması için ağır uğraş sarf ettiklerini belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın gerek kaynaştırma bütünleştirme yoluyla, gerek özel eğitim uygulama okullarıyla, gerek meslek okulları ve gerekse süren hastalığı olanların meskeninde ya da hastanede eğitime erişimi olmak üzere velhasıl her yerde tüm imkânlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu söyledi.

453 bin engelli bireyin eğitim imkânlarından faydalandığını söyleyen Bakan Özer, “Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliğinde yaptığımız değişiklikle değerli bir eksikliği gidermiş olduk. Artık ders yılı dışında da özel eğitim öğrencilerimiz ve kursiyerlerimizi eğitim aldıkları okul ya da kuruma taşıyabileceğiz” dedi.

ÜCRETSİZ ERİŞİM SAĞLANACAK
18 yaş üstü engelli bireylerin eğitime devam edeceği düzeneğin da kurulduğunu hatırlatan Özer, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yalnızca engelli vatandaşlara hizmet verecek halk eğitimi merkezleri ile ilgili sürecin kısa müddet içinde tamamlanacağını aktardı. Bakan Özer, “Böylelikle engelli vatandaşlarımızın kendilerinin, ebeveynlerinin halk eğitimi merkezlerine erişimlerini de fiyatsız bir formda sağlamış olacağız. Bakanlık olarak biz okul öncesi yaştaki çocuktan yetişkine kadar tüm yaş spektrumundaki vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya, özel eğitim muhtaçlığı olan bireylerin eğitim seçeneklerini artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Özel eğitim muhtaçlığı olan öğrencilerin/kursiyerlerin taşındığı araçlarda bir rehber işçi görevlendiriliyor. Özel eğitim taşımanın finansmanı Toplumsal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Destekleme Fonu’ndan sağlanıyor. Öğrenci taşıma uygulaması Mayıs ayı bilgilerine nazaran 106 bin 162’si özel eğitim gereksinimi olan öğrenci 2 bin 638’i ise kursiyer olmak üzere toplam 108 bin 800 özel eğitim gereksinimi olan birey eğitim aldıkları okul ya da kuruma taşıma yoluyla erişiyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %