Dolar/TL 15,40’ın üzerine çıktı

0 0
Read Time:1 Minute, 3 Second

Investing.com – Dolar/TL bugün 15,44 düzeyine çıkarak tarihi tepe sonrası en yüksek seviyeyi gördü. TL, bu hafta dolar karşısında %3 kayıpla en çok düşen gelişen ülke parası olarak negatif ayrışıyor.

Fed’in 4 Mayıs’taki FOMC toplantısında 75 baz puan beklentisine rağmen 50 baz puan faiz artırması güvercin görülse de Powell’ın gelecek iki toplantıda da 50 baz puanlık artışların masada olduğunu söylemesi fiyatlamaları değiştirdi. Dolar göstergesindeki yükseliş hızlandı ve para ünitelerinde de düşüş yaşandı. TL, son haftalarda yatay seyretmesine ve FOMC toplantısına sonlu reaksiyon vermesine rağmen enflasyonun %70’i aşmasının akabinde kırılganlığını artırdı.

Dünyada birçok merkez bankasının yüksek enflasyona karşı faiz artışına gittiği bu süreçte TCMB’nin farklı siyaset izlemesi ve Türkiye’de enflasyon yükselişinin hızlanmasıyla TL’nin gerçek getirisi de epeyce geriledi.

Geçen hafta 14,80’li düzeylerden 14,97’ye çıkan kur, bu hafta başında 15 düzeyini aştı. Haftanın devamında da yükselmeye devam eden fiyat bugün 15,44’e çıkarak 20 Aralık’taki tarihi 18,40 tepesi sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Fahiş fiyat artışlarına karşı cezaların artırılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonda da gelecek aylarda düşüşün başlayacağını tabir etti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de bugün besin, beyaz eşya ve konut dalındaki temsilcilerle fahiş fiyat artışının dizginlemesine dair bir görüşme yapması bekleniyor.

Muharrir: Deniz Engin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %