El Salvador Başkanı, 44 ülkenin temsilcileriyle Bitcoin hakkında görüşecek

0 0
Read Time:1 Minute, 34 Second

Investing.com – El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, Twitter üzerinden 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesinden oluşan ülke temsilcileriyle Bitcoin’i tartışmak üzere bir ortaya geleceklerini söyledi.

Nayib Bukele, Pazar günü Twitter üzerinden paylaştığı bilgide bugün 44 ülkenin temsilcileriyle finansal iştirak, dijital iktisat, bankasız finans, El Salvador’un Bitcoin kabulü ve ülkeye yararları üzere mevzuları görüşmek üzere toplanacaklarını açıkladı. Toplantıya katılacak olan ülke temsilcileri, yüklü olarak Güney Amerika, Güney Asya ve Afrika ülkelerinden geliyor.

Gelişmekte olan ülkeler El Salvador iktisat modelini araştırıyor

Görüşmeye Bangladeş, Paraguay, Haiti, Madagaskar, Maldivler ve Pakistan yetkilileri başta olmak üzere birçok ülke temsilci katılacak. Bu ülkelerin ortak özellikleri ise gelişmekte olan ülkeler statüsünde bulunmaları ve nispeten küçük ekonomilere sahip olmaları.

Enflasyon konusunda daha büyük sıkıntılar yaşayan gelişmekte olan ülke vatandaşları, gelişmiş ülkelere göre Bitcoin ve altcoin’leri enflasyondan muhafaza aracı olarak kullanma konusuna daha sıcak bakabiliyorlar.

El Salvador, geçen sene zayıf iktisadını desteklemek ismine radikal bir karar alarak Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak ilan etmişti. Geçen ay ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i yasal hale getiren ikinci ülke oldu. Son olarak Bitcoin yasası onaya sunulan Panama’da ülke lideri bu maddeyi onaylarsa Panama, Bitcoin’i yasal hale getiren 3. ülke olacak.

El Salvador’da bugün gerçekleşmesi planlanan görüşmeler ise Bitcoin ile birlikte genel piyasa düşüşünün tam ortasına geliyor. Bitcoin, şu an en yüksek fiyatından yüzde 50’den fazla gerilemiş durumda. Geçen haftaki toplu çıkışlar esnasında kripto para piyasaları, yaklaşık 500 milyar dolar kıymet kaybetti.

Bitcoin düşüşü, El Salvador için temerrüt riskini beraberinde getiriyor

Son bedel kayıplarının akabinde hazinesinde Bitcoin tutan El Salvador dolar bazında ziyanda bulunuyor. Bitcoin’den kaynaklı kayıpların ise ülkenin borç ödeme yapısını bozma riskine yol açabileceği düşünülüyor.

Kripto paranın daha çok ülke tarafından benimsenmesi kesim için son derece olumlu bir gelişme olarak kabul ediliyor, lakin uzmanlar, hâlâ mevcut volatil yapısından ötürü kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanabilirliği konusunda kuşkucu yaklaşımlarını koruyorlar.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %