Emekli maaşları çekilebilecek mi? İçişleri Bakanlığı tam kapanmanın en çok merak edilenlerini yanıtladı

0 0
Read Time:5 Minute, 5 Second

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle çaba kapsamında 29 Nisan’da başlayıp 17 Mayıs’a kadar devam edecek “tam kapanma” sürecine ait yayımlanan genelge konusunda sıkça sorulan sorulara ek yaptı. Daha evvelden 15 soruyu yanıtlayan bakanlık, merak edilen 8 mevzuda daha bilgi verdi.

SEYAHAT ACENTALARI

Soru 16- Sigorta acentaları ve eksperleri sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf mıdır?

Karşılık 16.Sigorta acentaları tam kapanma devrinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup faaliyetlerine orta vermeleri gerekmekte. Tam kapanma periyodu içerisinde sigorta eksperleri yalnızca bir kaza durumunda ilgili ana sigorta şirketince vazife dokümanı düzenlenmesi ve hasar güzergahı/zamanı ile hudutlu kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak. Bu kapsamda hasarla ilgili olarak sokağa çıkacak olan sigorta eksperlerinin, kontrollerde ana sigorta şirketlerince düzenlenen görevlendirme dokümanı ve kurumsal kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmekte. Ana sigorta şirketleri tarafından bu kapsamda düzenlenen görevlendirme evraklarının bir örneği eş vakitli olarak Valilik/Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk ünitelerine gönderilecek.

OTO TAMİRCİLERİ

Soru 17- Ziraî araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

Karşılık 17: Ziraî araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf değil. Tam kapanma periyodunda uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması müddetince ziraî üretim faaliyetlerinde kullanılan araçların tamir ve bakımlarını yerine getiren tamir ve bakım atölyeleri ile oto tamircileri kapalı tutulacak.

Lakin üretim faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından mecburî durumların oluşması halinde bu işyerleri, kısa vadeli ve ilgili arızanın giderilmesi hedefiyle kaymakamlığın/kolluğun bilgisi dahilinde süreksiz olarak açılabilecek, davet üzerine ve yalnızca bahse husus arızanın giderilmesine yönelik hizmet sunabilecekler.

Bu hizmeti sunmak maksadıyla işyerlerine gelmek durumunda olan misyonlu bireyler, yalnızca bu faaliyetlerle hudutlu olmak ve güzergah/zamanla uyumlu olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından süreksiz olarak muaf olacaklardır.

EMEKLİ MAAŞLARI NASIL ÇEKİLECEK?

Soru 18- 3-15 Mayıs 2021 tarihleri ortasında yapılacak emekli maaş ve ikramiye ödemeleri için emekliler bankalara gidebilecek mi?

Karşılık 18: Tam kapanma devri içerisinde 3-15 Mayıs 2021 tarihleri ortasında yapılacak olan emekli maaş ve ikramiyeleri ile öteki maaş/aylık/ücret ödemeleri; Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve mühletlere uyulmak, TC Kimlik numarası yahut öbür adaplara nazaran açıklanacak olan takvim ve müddetler içerisinde kendi kümesine denk gelen müddette kullanmak, maaş ödemesinin yapılacağı Banka’nın ikametine en yakın şubesine gidip gelinmek, güzergah ve vakit kuralına uygun davranılmak, kaydıyla bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın, banka şubeleri ve ATM’lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Vatandaşlarımızın bu muafiyeti Banka’nın ikametine en yakın şubesine en kısa müddette geliş-gidiş yapmak için kullanmaları büyük değer taşıyor.

Maaş/aylık/ücret yahut ikramiye ödemeleri sırasında fiziki uzaklık kuralı başta olmak üzere salgınla gayret önlemlerine karşıt imajların oluşmaması için mülki yönetim amirlerinin uyumunda banka idarelerince gerekli gerekli önlemler alınması, açık bulundurulacak şube ve çalıştırılacak işçi sayısının artırılması gerekmektedir. Ağırlaşmanın önüne geçilebilmesi maksadıyla bu devirde banka şubeleri açılış-kapanış saatlerinde esnemeye gidilebilecek.

ENGELLİ VE YAŞLI AYLIKLARI

Soru 19- Engelli ve yaşlı aylıkları ile toplumsal dayanak ödemeleri hak sahiplerine nasıl ulaştırılacak?

Karşılık 19: Tam kapanma periyodu içerisinde 5-10 mayıs tarihleri ortasında yapılacak olan gerek engelli ve yaşlı aylıkları gerekse toplumsal takviye ödemelerinin salgınla çaba şartlarına uygun halde gerçekleştirilmesi gerekmekte.

Bu kapsamda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Valiliklerimizle yapılan görüşmeler sonucunda PTT kart sahipleri ve banka hesaplarına aktarılacaklar olanlar hariç olmak üzere; engelli ve yaşlı aylığında 867.242, toplumsal dayanak ödemesinde ise 765.852, hak sahibinin ödemelerinin meskenlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmış ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca kamuoyu ile paylaşılmıştı.

5-10 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleştirilecek engelli ve yaşlı aylıkları ile toplumsal dayanak ödemeleri kapsamında; PTT kartına ya da İban numarasına gönderilecek olanların haricindeki toplam 1.633.094 hak sahibinin ödemeleri; valilerimizin uyumunda ve Vefa toplumsal takviye kümeleri bünyesinde, PTT dağıtıcıları, kolluk vazifelileri ve başka kamu işçisi aracılığıyla hak sahiplerine ikametlerinde teslim biçiminde yapılacak.

SOKAK HAYVANLARININBESLENMESİ

Soru 20- Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında nasıl davranmalılar?

Karşılık 20: Tam kapanma periyodunda uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması mühletince sokak hayvanlarını besleyecek olan vatandaşlarımıza mülki makamlar ile kolluk ünitelerince gerekli kolaylıklar sağlanacak.

Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar; ikametleri ile besleme noktaları ortasındaki güzergahla hudutlu kalmak, yapılacak besleme faaliyetini karşılayabilecek minimum kişi kapsamında kalmak, kolluk kuvvetlerince yapılacak kontrollerde hayvan besleme faaliyetine dair aktüel fotoğraf/video çekimi imajlarını sunmak yahut sokak hayvanlarını beslemek için götürdükleri materyalleri göstermek üzere kurallara uymak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ayrıyeten rastgele bir doküman ibrazına gerek kalmaksızın faaliyette bulunabilecekler.

BASIN KARTI SAHİPLERİ KENTLER ORTASI KISITLAMAYA TABİ Mİ?

Soru 21- Turkuaz basın kartı sahibi basın mensupları sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahatleri kısıtlamalarına tabi midir?

Karşılık 21: Yürüttükleri kamusal misyonun ivediliği göz önünde bulundurularak turkuaz basın kartı sahibi olan basın mensupları kurumsal kimlik kartlarını ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi olmayacaklar.

Gerek kolluk görevlilerince yapılacak kontrollerde gerekse şehirlerarası toplu taşıma araçlarından biletleme evresinde turkuaz basın kartı dışında ayrıyeten bir müsaade ya da doküman istenilmeyecek.

Soru 22- Gezginci arıcılık faaliyetinde bulunanların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Yanıt 22: 03.04.2021 tarih ve 6202 sayılı Genelgemizde; Gezici arıcılıkla iştigal eden bireylerin, şehirlerarası intikale başlamadan evvel başta ulaşım araçları olmak üzere ilgili ekipmanlarını dezenfekte ettirmeleri, kendileri ile ilgili sıhhat denetimlerini yapmış olmaları ve gittikleri yerlerde mümkün olduğunca mahallî halkla temas etmemeleri kaydıyla faaliyetlerine kısıtlama getirilmeyeceği belirtilmişti.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sıhhati, Besin ve Yem Kanunu çerçevesinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan bireylerin vilayetler ortası yer değişiklikleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Arı Kayıt Sistemi (AKS) kayıt evrakı ile sevk evrakı almaları gerekmekte.

Bu doğrultuda gezginci arıcıların, arıcılık faaliyetleri kapsamında yapacakları şehirlerarası seyahatleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince düzenlenen AKS Kayıt Dokümanı ile sevk dokümanının varlığı halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak kontrollerde ayrıyeten seyahat müsaade evrakı istenilmeyecek.

Birebir kent içerisinde arı kovanlarının bulunduğu alanlara gidip gelmek isteyen arıcılara da AKS kayıt evrakı, güzergah ve vakit denetimi yapılarak müsaade verilecek.

Soru 23. At yarışı tertiplerine katılmak gayesiyle at sahipleri, antrenörler, seyisler ve başka çalışanların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Karşılık 23: At yarışları karşılaşmalarının icra edilmesine devam edildiğinden tertibin yürütücüsü olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından yalnızca zarurî durumlar için düzenlenecek görevlendirme dokümanının ibraz edilmesi kaydıyla at sahipleri, antrenörler ve seyisler, farklı vilayetlerde düzenlenen tertiplere katılmak hedefiyle şehirlerarası seyahat yasağından muaf tutulacak.

Karşılaşmanın düzenlendiği vakit ve güzergah kısıtlamasına tabi olacak olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen görevlendirme dokümanlarının bir örneği eş vakitli olarak Valilik/Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk ünitelerine gönderilecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %