EÜ, Türkiye’nin en iyi dördüncü üniversitesi

0 0
Read Time:1 Minute, 58 Second

Leiden 2022 Dünya Üniversite Sıralaması açıklandı

*Web of Science bilgileri baz alınarak hazırlanan Leiden 2022 Dünya Üniversite Sıralamalarında Ege Üniversitesi, Türkiye’den sıralamaya giren 32 üniversite ortasında dördüncü sırada yer aldı.

*“Yaşam ve Yer Bilimleri” alanında bilimsel tesir kategorisinde Türkiye’de birinci sıraya yerleşen Ege Üniversitesi, ülkemizde en çok bayan makale muharriri bulunan üçüncü üniversite oldu.

Dünyanın önde gelen sıralama kuruluşlarından Hollanda merkezli Leiden, “2022 Dünya Üniversite Sıralamaları”nı açıkladı. Ege Üniversitesi, yapılan değerlendirmede dünyada 610, Türkiye’de ise dördüncü sırada yer aldı. Web of Science 2017-2020 datalarına nazaran hazırlanan sıralamada EÜ, değerlendirmeye alınan bin 318 üniversite ortasında 610’uncu sırayı elde ederek birinci yüzde 50’lik dilime girmeyi başardı. Sıralamada Türkiye’den 32 üniversite yer alırken EÜ, dördüncü olarak ARWU sıralamasının akabinde ikinci kere birinci 5 üniversite içerisine girdi. Ege ayrıyeten, “Yaşam ve Yer Bilimleri” alanında bilimsel tesir kategorisinde Türkiye’de birinci sıraya yerleşti. Değerlendirmede Ege Üniversitesinin ülkemizde en çok bayan makale muharriri bulunan üçüncü üniversite olduğu açıklandı.

Ege “Yaşam ve Yer Bilimleri” alanında birinci sırada

Dünyaca kıymetli sıralama kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde üniversite olarak yükseliş göstermeye devam ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Diğer sıralamalarla karşılaştırıldığında Leiden Sıralaması, daha gelişmiş bibliyometrik göstergeler kullanıyor. Leiden, üniversitelerin kendileri tarafından sunulan dataları kullanmadığından objektif ve bağımsız bir sıralama. Sadece Web of Science dataları ile oluşturulan sıralamada üniversitemiz, 441 Avrupa üniversitesi ortasında 199, 561 Asya üniversitesi ortasında ise 232’nci sırada yer alıyor. Bununla birlikte araştırma işbirliği alanı ve açık erişim yayınında biyomedikal ve sıhhat alanında dünyada 546, ulusal sıralamada ise üçüncü olduk. Ömür ve yer bilimleri alanında ise bilimsel tesir kategorisinde ülkemizde birinci sıraya yerleştik” dedi.

“Türkiye’de en çok bayan müellife sahip üçüncü üniversiteyiz”

Sıralamanın farklı kategorilerine de değinen Rektör Budak, “Ege Üniversitesi, gerek kurumsal siyasetleri gerekse eğitim-öğretim yaklaşımı bahislerinde her vakit bayanların yanında oldu. Bu bakış açımızın yansımalarını Leiden sıralamasında da gördük. 2017-2020 ortasında Ege Üniversitesi adresli yapılan 10 bin 509 yayının 5 bin 42’si bayan akademisyenlerimiz tarafından kaleme alındı. Böylece üniversitemiz, Türkiye’de en çok bayan müellife sahip üniversiteler ortasında üçüncü üniversite oldu. Bilimsel tesir, işbirliği, açık erişim yayıncılığı ve cinsiyet çeşitliliği göstergeleri başka farklı incelendiğinde ise ulusal sıralamada toplam 10 alanda birinci 7’de yer alıyoruz. Yeni devirde belirlediğimiz milletlerarasılaşma vizyonumuz doğrultusunda yaptığımız çalışmalar, üniversitemizi yurt dışında görünür kılmaya devam ediyor. Elde edilen başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %