Finans sektöründe güven Haziran’da azaldı

0 0
Read Time:50 Second

Investing.com – Finans dalında yer alan temsilcilerin iş durumlarıyla ilgili yakın periyot kestirimlerini içeren finansal kesim inanç endeksi Haziran ayı sayıları açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının hazırladığı raporda nazaran, finansal kesimde itimat Haziran’da bir evvelki aya nazaran 4,9 puan düşüştü ve 172,9 düzeyinden 168’e geriledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme olduğu tarafındaki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı istikametindeki beklentilerin bir evvelki aya kıyasla zayıfladı. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu istikametindeki değerlendirmelerin ise güçlendiği görüldü.

İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

Endeks hazırlanırken dal temsilcilerine son üç aydaki iş durumu, iş hacmi, istihdam, faaliyet gelirleri, karlılık, harcanan sermaye ölçüsü, piyasadaki rekabet gücü başlıklardaki yeni durum soruluyor. Haziran’da istihdam tarafında kaygı oluşmazken iş durumu ve faaliyet geliri noktasında gelecek üç aylık periyot dair tasalar olduğu görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %