Finansman için görüşmeler başladı! İstanbul’a yeni bir metro hattı daha geliyor

0 0
Read Time:56 Second

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kentin sürdürülebilir biçimde geliştirilmesi için mutabakat zaptı imzalarken, belediye EBRD ile yeni bir metro çizgisinin finansmanı için görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

İmamoğlu, geçtiğimiz yıllarda nüfusu süratle artan 3.5 milyon kişinin yaşadığı beş ilçeden geçecek olan yaklaşık 25.5 kilometre uzunluktaki İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro sınırı projesinin bir kısmının finansmanı için EBRD ile görüştüklerini söyledi.

“HATTI İKİYE BÖLÜP DE YAPABİLİRİZ”

İmamoğlu, EBRD’nin Yeşil Kentler programına İstanbul’un katılması münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında çizginin 11.5 ve 14 km’den oluşan iki etaptan oluşacağını tabir ederek, “Hattın finansmanını konuşuyoruz. Sınırı ikiye bölerek yapmayı da hedefleyebiliriz diye bir altyapı çalışmamız var. Şu anda EBRD ile bu süreci konuşuyoruz ve maliyetleri üzerinden mali desteklenmesini konuşuyoruz” dedi.

“FİNANSE ETMEYE HAZIRIZ”

EBRD Lideri Odile Renaud-Basso da, “EBRD olarak hali hazırda İstanbul’daki iki metro sınırına finansman sağlıyoruz, toplu taşıma ve kent hayatının öteki alanlarında yapılacak başka iyileştirmeleri de finanse etmeye hazırız” dedi.

Şu ana kadar İstanbul’daki metro projelerine 186 milyon euro kredi sağlayan EBRD, projenin 14 km’lik kısmına finansman dayanağı vereceğini belirtti. İmzalanan mutakabat zaptı, İBB’nin yeşil olarak nitelenen projelerine EBRD’den finansman bulmasını kolaylaştıracak. (Reuters)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %