Geri bildirimleri dikkate aldı, kargo hacmi yüzde 200 arttı

0 0
Read Time:3 Minute, 13 Second

WeLD Milletlerarası Nakliyecilik, Türkiye’de büyümesini hızlandırdı. WeLD Memleketler arası Nakliyecilik İdare Heyeti Üyesi ve Stratejik İş Geliştirme Yöneticisi Çiğdem Cebecigil, şirketin, 2022’nin birinci beş ayında bir evvelki yıla oranla hava kargo ölçüsünü yüzde 200’e yakın artırarak pazar hissesini yükselttiklerini söyledi.

IATA ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kuralları çerçevesinde, bozulabilir kargolar, tehlikeli unsurlar, bedelli kargolar ve canlı hayvan nakliyatı da dahil her çeşit kargoyu taşıyabiliyor. Genel kargo nakliyeciliğinde başka bir parantez açan Çiğdem Cebecigil, bu alanda müşterilerinin gereksinimlerine bağlı olarak üç farklı servis şeklerinin bulunduğuna dikkat çekti. Bunlar Weld-S (Standart 4-5 gün), Weld-F (Fast 2-3 gün) ve Weld-Ex (Express 12-24 saat). Cebecigil, “Hizmet kalitesi büsbütün tıpkı olan bu üç servis müşterilerimize vakit ve optimum maliyet avantajı sağlıyor. Ayrıyeten tam ve kısmi uçak kiralama konusunda da önemli deneyimlere sahibiz. Pandemi sürecinde üçüncü ülke taşımaları da dahil, 50’den fazla charter sefer organize ettik. Bu alanda takımımızla paketleme süreci de dahil olmak üzere alanda ve apronda müşterilerimize kesintisiz hizmet sunarak, tedarik zincirinin kesintiye uğramaması için canla başla uğraş etmeye devam ediyoruz” dedi.

Hava kargo dalının Türkiye’de ve küresel pazarda pandemi öncesi taşınan kargo ölçüsünü hala yakalayamadığını lisana getiren Cebecigil, “Ancak WeLD olarak 2022’nin birinci beş ayında bir evvelki yıla oranla kargo ölçüsünü yüzde 200’e yakın artırarak pazar hissemizi yükselttik. Epey âlâ bir performans gösterdik. Müşterilerimizden almış olduğumuz geri bildirimler sonucunda bunu sunmuş olduğumuz servis kalitesi ve tahlil odaklı yaklaşımımızla gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

“Sektör üçüncü defa sekteye uğradı”

Hava kargo bölümünde pandeminin tesirleri azalsa da kesimin Rusya-Ukrayna savaşından da olumsuz etkilendiğini belirten Çiğdem Cebecigil, navlunda pandemi öncesine dönüşün 2024’te gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. Cebecigil, “Rusya-Ukrayna savaşı her ne kadar Türkiye’nin hava kargo ticaretinde ana rotalarından biri olmasa da Rusya ve Avrupa hava alanlarının kapatılması uçakların daha uzun rotalarda uçmasına, daha fazla yakıt tüketmesine ve buna bağlı olarak kargo kapasitesinin azalmasıyla birlikte küresel manada bilhassa navlun maliyetlerinin artmasına sebep oldu. Bu da doğal olarak tedarik zincirinde hesaplanamayan maliyetlerin oluşmasına ve alternatif rotaların oluşmasına yol açtı. Lojistik bir hayattır ve her vakit bir tahlil vardır anlayışla müşterilerimize alternatif tahliller sunarak hizmet vermeye devam ediyoruz”diye konuştu.

Çiğdem Cebecigil, pandemi ve savaşın dala tesirlerini şu formda özetledi: “IATA’nın yayınlamış olduğu datalara baktığımızda hava kargo dalı birinci olarak 2018 Amerika-Çin ticaret savaşıyla sekteye uğradı. Ardından pandemi öncesinde tam da eski günlerimize dönüyoruz dediğimizde yaşanan kapanmalar ile işler daha da berbata gitti. Yolcu uçaklarında, yolcu koltuklarında maske kolilerine kemer takmak durumunda kaldık. On binlerce uçak aylarca havalimanlarında park durumunda kaldı. Birçok havayolu şirketi ifl as etti ya da ifl asın eşiğine geldi. Sonuç olarak kapasite daralmasıyla navlun maliyetlerinde 3-4 kat artış meydana gelmişti. Pandemi 2022 başı itibariyle önemli bir düşüş eğiliminde lakin hala apronlarda bekleyen uçakların var olduğunu ve birtakım ülkelerin vakit zaman pandemiye bağlı olarak kısıtlamalara gittiğini biliyoruz. Bir de bunun üzerine Rusya-Ukrayna savaşı patlak verince dal üçüncü defa sekteye uğradı. IATA bilgilerine nazaran şu sıralar navlun maliyetleri pandemi öncesine nazaran 2.5 kat arttı ve bölümün eski günlerine gelmesinin en erken 2024 yılını bulacağı söyleniyor.

Savunma sanayiine de hizmet veriyor

Savunma sanayine, ilgili devlet otoritelerinden taşınma müsaadeleri de dahil olmak suretiyle yüksek güvenlik ve saklılık anlayışla hizmet sundukları söyledi. Çiğdem Cebecigil, Lojistik bölümünde verdikleri öbür hizmetleri şöyle sıraladı: “Otomotiv bölümünde yan sanayi üreticilerinin hammadde tedarik süreçlerini de yöneterek ilgili eserin imalatı tamamlandıktan sonra üretim bandına kadar gerek express servisimiz, gerek yolcu beraberi kargo taşımalarımız ve gerekse charter seferler organize ederek üretim bandının kesintiye uğramaması için çeşitli alternatifl er sunabiliyoruz. Bozulabilir kargo nakliyatında yaş meyve-sebze ve balık ihracatı yapan müşterilimiz için soğuk depolardan ilgili eserleri uçak altına kadar frigolu araçlarımızla sevk ediyoruz. Ve tekrar varış limanında frigolu araçlar kullanarak teslimat adreslerine ilgili eserleri birinci günkü tazelediğinde teslim ediyoruz. İlaç dalına yönelik taşımalarımızı eserin saklama şartlarına bağlı olarak, envirotainer konteynerlerı müşterilerimizin depolarından yükleyerek uçtan uca bir hizmet anlayışıyla online izlenebilir formda gerçekleştiriyoruz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %