Hayat kurtaran saatler

0 0
Read Time:2 Minute, 10 Second

Akıllı saatler son devirde sıhhat üzerine odaklanmaya başladı. Örneğin, aktüel her akıllı saat modeli ayrıntılı halde nabız ölçebiliyor. Yalnızca tek başına bu imkân sayesinde şimdiye kadar binlerce insanın hayatı kurtuldu. Bilhassa dinlenme anında ölçülen yüksek kalp atış suratı değerli risklere işaret ediyor ve bu türlü bir sorunu olduğunu akıllı saati ile öğrenip doktora giden ve hayatı kurtulan birçok insan bulunuyor. Akıllı saat üzerinden tespit edilen sistemsiz kalp atış suratı ölçümü üzere hayati bilgilerle, kalbine çok yük bindiren ritim bozukluğu tanısı konulan ve tedavi altına alınan şahısların haberleri de sık sık gündeme geliyor. Şimdiki birçok saat bu mevzuda elektrokardiyografi (EKG) özelliğiyle donatılıyor. EKG, kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü kaydeden bir test olarak geçiyor. Bir tabip EKG’ye bakarak kalp ritminiz hakkında fikir edinebiliyor ve düzensizlik olup olmadığını denetleyebiliyor.

UYKU TAKİBİ YAPIYOR

Akıllı saatler son periyotta kanı da incelemeye başladı. Apple’ın ve Huawei’nin yeni kuşak akıllı saatleri, SpO2 olarak geçen bir ölçümü de yapabiliyor. SpO2, kandaki oksijen seviyesi ya da kan oksijen yoğunluğu olarak geçiyor. SpO2 ölçümleri bedeninizin oksijeni ne kadar yeterli absorbe edebildiğini anlamanıza ve bedeninize ulaşan oksijen ölçüsünü görmenize yardımcı olabiliyor. Yeni akıllı saatlerin çabucak hepsi gelişmiş bir uyku yardımcısı pozisyonunda da yer alıyor. Akıllı saatleri uyku sırasında takarsanız, sabah kalktığınız vakit gece uykunuzun nasıl geçtiği hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bu imkân uyku sistemine kavuşmanız için bir uyku programı ve yatma vakti rutini oluşturmanıza imkân tanıyor. Sağlıklı bir hayat için kâfi ve sistemli uyku sahiden büyük kıymet arz ediyor.

TANSİYONU ÖLÇECEK

Günümüzde akıllı saat modelleri diğer sıhhat özelliklerine de sahipler. Örneğin, Samsung’un son akıllı saat modeli, BioActive sensörüyle 15 saniyede Biyoempedans Tahlili (BIA) ölçümü yapabiliyor. Samsung’un yeni akıllı saatinde, gerçek bir tansiyon aygıtı ile kalibre edilmesi gereken tansiyon yani kan basıncı ölçüm özelliği de yer alıyor. Bu mevzuda Huawei’nin de şimdi Türkiye’de satılmayan bir bilhassa tansiyon ölçümüne özel hazırlanmış akıllı saati de bulunuyor. Buna ek olarak yeni akıllı saat modelleri beden sıcaklığı ölçüm özelliğini de beraberinde getiriyor. Bayanlar için de gelişmiş sıhhat özellikleri taşıyan akıllı saatler, gelecekte sıhhat konusunda daha da uygun hale gelecek. Kesimden gelen sızıntılara nazaran, önümüzde yıl pazara çok sayıda “kan şekeri ölçebilen” akıllı saat sunulacak. Bu akıllı saatlerin gelmesini çok uzun vakittir bekleyen diyabet hastaları bulunuyor.

SONUÇLARA YÜZDE 100 GÜVENMEYİN!

Akıllı saatlerdeki sıhhat datalarını muhakkak yüzde 100 hakikat olarak kabul etmemek gerekiyor. Evet, bu saatler için aylarca süren çok önemli bilimsel testler yapılıyor fakat tekrar de rastgele bir belirti görüldüğü vakit kesinlikle uzman doktora gitmek gerekiyor. Hekimlerin ve sıhhat kuruluşlarının elinde hakikaten doğru sonuçlar sağlayan binlerce dolarlık özel sıhhat ekipmanları bulunuyor. Bu aygıtlar doğal olarak gerçek sonuçlar sağlıyor ve bunlara nazaran tedavi uygulanması gerekiyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %