Merkez Bankası’ndan enflasyon raporu

0 0
Read Time:1 Minute, 26 Second

Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, tüketici fiyatlarının nisan ayında yüzde 7.25 oranında arttığı hatırlatılarak, “Uluslararası fiyatları ile tedarik sıkıntıları tüketici fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam etmiştir. Bu devirde, tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt kümeler geneline yayılırken bu gelişmeye en bariz katkı başta besin olmak üzere güç ve hizmet kümelerinden gelmiştir. Besin kümesinde yıllık enflasyondaki yükseliş alt kalemler genelinde devam etmiş, bir evvelki ay yataya yakın seyreden taze meyve ve zerzevat fiyatları bu devirde yüksek artış sergilemiştir” denildi.

DEĞERLİ ÖLÇÜDE ARTTI

Raporda, 8.83 puan artarak yüzde 69.97’ye gelen yıllık tüketici enflasyonunun ayrıntılarına yer verildi. Bir evvelki aya nazaran besin, güç, hizmet, temel mal ve alkol-tütün ile enflasyonu sırasıyla 4.65, 1.62, 1.48, 0.91 ve 0.17 puan arttırdığı kaydedildi.

Besin ve alkolsüz içecek fiyatlarının nisan ayında yüzde 13.38 oranında arttığı, küme yıllık enflasyonunun 18.77 puan yükselerek yüzde 89.10 düzeyine ulaştığının hatırlatıldığı raporda, “Mevsimsellikten arındırılmış datalar, işlenmemiş besinde taze meyve ve zerzevat fiyatlarının değerli ölçüde arttığına işaret etmiştir. Başka işlenmemiş besin alt kümesinde, yem fiyatlarından olumsuz etkilenen kırmızı ve beyaz et, referans fiyat düzenlemesinin etkilediği sütün yanı sıra patates ve pirinç yüksek fiyat artışlarıyla öne çıkmıştır. İşlenmemiş besin kalemlerindeki yüksek fiyat artışları temaslı işlenmiş besin kalemlerini de olumsuz etkilemiştir. Bu kümede, ekmek ve tahıllar kaleminde fiyatların yüzde 6.30 oranında artmasıyla alt kalem yıllık enflasyonu yüzde 85.81 olmuştur. Öteki işlenmiş besin kalemleri ortasında peynir ve öbür süt eserleri, şeker ve şekerle temaslı eserler, katı ve sıvı yağlar, alkolsüz içecekler ve et eserlerindeki yüksek fiyat artışları dikkat çekmiştir” denildi.

Nisan ayı tüketici enflasyonunda besin kümesi aylık yüzde 13.38 artarken, bu küme içinde taze-meyve kümesindeki artış yüzde 20.85 oldu ve yıllık artış ise 104.77 olarak gerçekleşti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %