Hindistan’da koronavirüs vakaları 20 milyonu aştı, muhalefet ülke çapında sokağa çıkma yasağı çağrısında bulundu

0 0
Read Time:53 Second

BENGALURU, 4 Mayıs (Reuters) – Hindistan’da salgın başından bu yana tespit edilen koronavirüs hadise sayısı 20 milyonu aşarken, muhalefet önderlerinden Rahul Gandhi ülkede genelinde sokağa çıkma yasağı başlatılması davetinde bulundu.

Dünyanın en büyük ikinci koronavirüs hadisesi dalgasını yaşamakta olan Hindistan, ABD’den sonra 20 milyon hadise eşiğini geçen ikinci ülke oldu. Salgının başlangıcından sonraki birinci 10 milyon hadisenin kaydedilmesi 10 ay sürerken, ikinci 10 milyon olay yalnızca dört ay içinde kaydedildi.

Ülkede şu anda 3,45 milyon etkin hadise bulunuyor.

Hindistan bugün son 24 saat içerisinde 357.229 yeni hadise tespit edilirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 3.449 artışla 222.408’e ulaştı.

Uzmanlar, Hindistan’daki gerçek hadise sayılarının bildirilenlerden beş ya da 10 kat daha fazla olabileceğini söz ediyor.

Parlamento üyesi Gandhi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Koronavirüsün yayılmasını durdurmanın tek yolu tam kapanma… Hükümetin hareket geçmeyişi pek çok suçsuz insanın vefatına yol açıyor.” dedi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin hükümeti ekonomik tesirlerinden ötürü ülke çapında sokağa çıkma yasağı başlatmakta isteksiz. Şu anda kimi eyaletler de farklı toplumsal kısıtlama tedbirleri uygulanıyor.

Haberi bildiren: Anuron Kumar Mitra ve Tanvi Mehta
Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %