İhracatçıya 11.2 milyar dolarlık destek

0 0
Read Time:1 Minute, 27 Second

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya nazaran, bankanın dayanakları 2021 yılı birinci çeyreğinde de artmaya devam etti. Kelam konusu devirde, bilhassa sigorta dayanağının toplam dayanak içerisindeki hissesi yüzde 46’ya yükselirken, Türk Eximbank, birinci çeyrekte 180’in üzerinde ülkede bulunan 63 binden fazla alıcıya yapılan 5.1 milyar dolarlık sevkiyatı sigortaladı. Böylece ihracatçı firmaların salgın koşullarında itimat içerisinde ihracat yapmaları sağlandı.

YÜZDE 90’I KOBİ

İhracat takviyelerini tabana yayma stratejisi çerçevesinde yıl sonuna nazaran birinci çeyrekte dayanaklarından yararlanan ihracatçı oranı yüzde 71’den yüzde 76’ya yükselirken, tıpkı periyotta birinci kez banka dayanaklarından yararlanan 350 ihracatçı firmanın yüzde 90’ı KOBİ oldu. Toplam dayanak verilen ihracatçı sayısı ise yıl sonuna nazaran yüzde 6, geçen yılın tıpkı devrine nazaran ise yüzde 13 artış sağlayarak 13 bin 864 olarak gerçekleşti. Banka bu takviyelerini sağlamak için 2021 yılı birinci çeyrekte yurtdışından 375 milyon fiyatında uygun maliyetli kaynak temin etti. Türk Eximbank’ın yılın birinci çeyreğinde ihracatçıya verdiği dayanak meblağı, 6.1 milyar doları kredi, 5.1 milyar doları sigorta olmak üzere bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 9 artarak 11.2 milyar dolara ulaştı. Türk Eximbank 2021 yılı birinci çeyrekte etkin büyüklüğünü yüzde 16.1 artırarak 237.6 milyar TL düzeyine ulaştırdı.

FAİZ DÜŞTÜ

Türk Eximbank TL kaynağını yalnızca KOBİ’lere tahsis ederken, salgının üçüncü dalga tesirlerini en aza indirmek ve KOBİ’leri daha uygun maliyetlerle desteklemek için TL kaynağından kullandırdığı kredi faizini birinci çeyrekte yüzde 17.5’ten yüzde 16’ya indirdi. KOBİ’ler ve büyük firmaların kullanabildiği en kısa vadeli YP reeskont kredilerinde faiz oranı binde 3’ten binde 2’ye düşürülürken, ayrıyeten banka, Finansal Kiralama Süreçlerine Yönelik Kredi Programı’nda orta vadeli kullandırım imkanına ek olarak kısa vade seçeneğini eklemiş ve KOBİ firmalara yönelik olmak üzere TL cinsinden kullandırım imkanı tanıdı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %