‘NATO Zirvesi yüksek öneme sahip bir toplantı’

0 0
Read Time:2 Minute, 20 Second

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Tepesi’ne katılmak üzere geldiği İspanya’nın başşehri Madrid’de ikili temaslarda bulunacak.

Erdoğan’ın, Madrid’deki NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi kapsamında, IFEMA Kongre Merkezinde, birtakım müttefik ve ortak ülke başkanlarıyla görüşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Lideri Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ve Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel ile bir ortaya gelmesi planlanıyor.

Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in iştirakiyle NATO-Türkiye-İsveç-Finlandiya dörtlü görüşmesinde bulunacak.

Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar karşısında stratejik seviyede görüş alışverişinde bulunulacak dorukta, Rusya-Ukrayna savaşının İttifak’a yansımaları pahalandırılacak ve bu kapsamda NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanması gözden geçirilecek.

Zirvede, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatlarının görüşülmesi ve İttifak’ın gelecek çalışmalarına rehberlik edecek yeni Stratejik Konsept dokümanının onaylanması da gündemde olacak.

Stoltenberg’den açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO Doruğu’nun yüksek ehemmiyete sahip bir toplantı olacağını söyledi.

Stoltenberg, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile 28-30 Haziran’da Madrid’de NATO Tepesi’nin yapılacağı IFEMA Fuar Merkezi’ni gezdikten sonra basına açıklama yaptı.

İspanya’ya konut sahipliğinden ve NATO’ya yaptığı katkılardan ötürü teşekkür eden Stoltenberg, Madrid tepesinin çok değerli tarihi bir toplantı niteliği taşıdığını belirtti.

Stoltenberg, Madrid’deki NATO Tepesi’nde, ittifakın “daha tehlikeli ve daha az öngörülebilir bir dünyada” önündeki yol haritası olacak Stratejik Konsept evrakının kabul edileceğini söyledi.

Caydırıcılık ve güvenlik konusunda daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvetin bulundurulacağı önemli bir değişim üzerinde uzlaşı sağlanacağını aktaran Stoltenberg, ayrıyeten Rusya ile savaşan Ukrayna’ya kapsamlı takviye paketi için muahedeye varılacağını, Ukrayna’ya dayanağın devam edeceğini bildirdi.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatlarının da ele alınacağını, bu bahiste ilerleme sağlamak istediklerini, ayrıyeten NATO’nun savunmaya daha fazla yatırım yapmak istediğini kaydetti.

Sanchez: En kalabalık iştirakli zirve

İspanya Başbakanı Sanchez de Stoltenberg’e “Bu kadar güç ve karışık bir periyottaki liderliğiniz için teşekkür ederim.” diyerek, 30’u üye 44 ülkenin devlet yahut hükümet liderlerinin yer alacağı Madrid’deki tepenin, NATO’nun tarihindeki en üst seviye ve en kalabalık iştirakli tepe olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kaygılarını şimdi gidermeyen Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatının da bu dorukta kıymetli bir yeri olduğunu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in bunun için ağır bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Sanchez, “İki değerli demokrasi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmaları İttifak’ın en büyük başarılarından biri olacaktır. Bu birleşme artık burada olmazsa daha sonra olacaktır.” dedi.

Sanchez, 30 Haziran’a kadar sürecek dorukta NATO üyesi ülkelerin ve davetlilerin “küresel meydan okumaları tartışacağını, tehditlerin ne olduğunu, buna karşı koyacak kaynakları ve bunu ne halde kullanacaklarını belirleyeceklerini” tabir etti.

Rusya’ya karşı net bir hal takınmaya devam edeceklerini lisana getiren Sanchez, “Hedefimiz çok açık. Gerek NATO gerekse NATO içindeki AB üyeleri olarak birlik iletisi vereceğiz. Demokrasilerimizi birleştiren pahaları, insan haklarını, BM tarafından belirlenen kurallara bağlı milletlerarası sistemi garanti etmeyi vurgulayacağız.” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %