NATO’dan İsveç ve Finlandiya mesajı

0 0
Read Time:1 Minute, 41 Second

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 28-30 Haziran ortasında gerçekleştirilecek NATO Önderler Doruğu çerçevesinde bulunduğu Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir ortaya geldi. İkili, doruğun içeriğine dair basın toplantısı gerçekleştirdi.

Stoltenberg, İspanya’nın NATO üyeliğinin 40. yılında tarihi bir NATO Tepesi’ne konut sahipliği yapması ve Avrupa-Atlantik güvenliğine katkıda bulunması münasebetiyle Başbakan Sanchez’e ve İspanya hükümetine teşekkür etti. Stoltenberg, “NATO Doruğu’na mesken sahipliği yaptığı için İspanya hükümetine teşekkür ediyorum. Bu tepe dönüştürücü ve çok değerli bir tepe olacak. Bu doruğun gerçekleştirilmesi için birlikte sıkıntısız bir formda haftalarca çalıştık” dedi.

İspanya’nın NATO Transatlantik bağlılığına, ortak güvenliğe ve savunmasına katkıda bulunduğunu belirten Stoltenberg, “İspanya, Irak’taki NATO misyonlarına ve Baltık ülkelerindeki faaliyetlere katkıda bulunuyor. İspanya’nın NATO’ya olan bu güçlü bağlılığı, şu anda doruğa konut sahipliği yapıyor olması ile kanıtlanıyor. Bu tepe ayrıyeten İspanya’nın ittifakımıza katılmasının 40. yıl dönümü ile tıpkı vakitlerde gerçekleşiyor” formunda konuştu.

NATO SAVUNMASI GÜÇLENDİRİLECEK

Stoltenberg dorukta NATO’nun caydırıcılık ve savunmasında esaslı bir değişiklik yapılması, Ukrayna’yı daha uzun vadede desteklemek için ortaklarla iş birliğini derinleştirme planları üzerinde mutabakata varılacağını söyledi. Stoltenberg, “Madrid Tepesi çok kıymetli bir tepe olacak. Daha tehlikeli ve öngörülemez bir dünyada NATO’nun yeni bir stratejik muahede planı olacak olan Madrid Stratejik Konsepti üzerinde anlaşacağız. Caydırıcılık ve savunmamızda daha yüksek bir süratle, daha ileri savunmayla ve daha evvelden pozisyonlandırılmış teçhizatla temel bir değişim yapacağız” dedi.

UKRAYNA’YA DAYANAK MESAJI

Stoltenberg, “Ukrayna’ya legal müdafaa haklarını muhafaza konusunda yardımcı olmak için Kapsamlı Yardım Paketi’ni kabul edeceğiz. Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da görmediğimiz bir vahşetle karşı karşıya. Bu nedenle Ukrayna’ya dayanak vermeye ve buna devam etmeye hazır olmamız son derece önemli” sözlerini kullandı.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA KONUSUNDA İLERLEME KAYDETMEYİ UMUYORUZ”

Stoltenberg, tepede ayrıyeten Finlandiya’nın ve İsveç’in NATO üyeliği sürecinin ele alınacağını kaydederek, “Finlandiya ve İsveç’in iştiraki konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz” dedi. Stoltenberg, “Daha tehlikeli bir dünyada savunmada kalmamız için savunmamıza daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini de vurgulayacağız. Bu yüzden Madrid’deki bu tarihi tepeyi heyecanla bekliyorum” diye konuştu.

“BİRLİK BİLDİRİSİ VERECEĞİZ”

İspanya Başbakanı Sanchez ise NATO Tepesinin hedefinin “birlik iletisi vermek” olduğunu söyledi. Sanchez, “Hedefimiz açık. Müttefikler olarak birlik iletisi vereceğiz” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %