Yaz Aylarında Güneş Işığından Korunmanın Yolları Neler

0 0
Read Time:1 Minute, 57 Second

Yazın atlanmaması gereken cilt bakımı adımlarından en değerlisi güneş esirgeyici kullanmak. Güneşin yararları saymakla bitmiyor fakat güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması üzere risklerin de bulunduğunu unutmamak lazım.

Güneş ışığında UV-A ve UV-B ismi verilen radyasyonlar bulunmaktadır. Bu nedenle güneş ışığına fazla maruz kalmak, ciltte istenmeyen sıhhat problemlerine neden olabilir. Kızılay Kayseri Hastanesi Dermatoloji Uzm. Dr. Mehmet Feyzi Candan, güneşin cilde tesirleri ve bu tesirlerden korunma teknikleri hakkında bilgi verdi. Candan, “Güneş ışınlarının anlık tesirleri olduğu üzere daha sonra ortaya çıkabilen uzun periyodik tesirleri de bulunmaktadır. Ortaya çıkan bu tesirler sonucunda cildin tamirat kapasitesi gecikir, alerjiler de tetiklenebilir. Bu tesirlere maruz kalmamak için her yaş kümesinin güneşten korunması gerekmektedir” diye konuştu.

10.30 – 15.30 saatleri ortasında güneşten kaçının

Uzm. Dr. Mehmet Feyzi Candan, “UVB ışınlarının tesirli olduğu 10:30 – 15:30 ortasında korunmamız gerekmektedir. Aksi halde gerek cilt gerekse göz sıhhatimiz tehlikeye girer. Birinci ve ikinci derece güneş yanıkları ve hatta güneş çarpmaları bu saatler ortasında olmaktadır. Güneşin ziyanlı tesirlerinin en başında cilt kanseri gelmektedir. Deride kırışıklık, yaşlanma ve lekelenme ile güneş yanıklarını da eklersek korunmanın değeri zaten ortaya çıkar” dedi.

Güneşten korunma nasıl olmalı

Sadece tatilde değil günlük yaşantımızda da güneşin ziyanlı tesirlerinden korunmak gerektiğini belirten Kızılay Kayseri Hastanesi Dermatoloji Uzm. Dr. Mehmet Feyzi Candan, “Güneşe öğlen saatlerinde 20 dakikadan fazla çıkılmamalı. Uygun giysi ve güneş gözlüğü kullanılmalı. Güneş koruyucuları bilhassa çocuklar olmak üzere tüm yaş kümesinden bireyler kullanmalıdır. Güneş koruyucular, UVA ve UVB üzere ziyanlı ultraviyole ışınlarının sebep olduğu radyasyonu soğuran ya da yansıtarak geri gönderen eserler olarak tasarlanır ve bu eserlerin cildi müdafaa seviyesini göstermek hedefiyle SPF ölçü ünitesi kullanılır. Genelde 15 ile 50 ünite ortasında kıymetlendirilir. Bedel ne kadar büyük olursa eserin muhafaza tesiri de o kadar güçlü olur. Güneş kremlerinin kıymetli bir kısmının suya dayanıklılığından bahsedilse de denizden ya da havuzdan çıkıldığında duş alınıp tekrar güneş gözetici kullanılması daha uygun olur. Güneşe uygun giysiler tercih edilmesi daha da kıymetlidir. Uygun ve geniş şapka giymek, ultraviyole özelliği bulunan güneş gözlükleri seçmek, uzun kollu ve açık renkli giysileri tercih etmek gerekir. Özellikle güneş alerjisi olanlar, uzun kollu beyaz gömlek ile denize ve havuza girebilirler. İmkânı olanlar güneşe çıkmadan her sabah bir adet antihistaminik alabilirler” açıklamasında bulundu.

Kızılay Kayseri Hastanesi, Türk Kızılay’ın bir iştiraki olup, Kızılay Sıhhat Kümesinin işlettiği hastane ve tıp merkezlerinden biridir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %