Bakan Varank ziyaret etti: 112 ülkeye su parkı ihraç ediyor

0 0
Read Time:2 Minute, 5 Second

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki GEBKİM OSB’de faaliyet gösteren su parkları tasarım, mühendislik, üretim ve montajında kesimin dünya önderi pozisyonundaki Polin Waterparks’ı ziyaret etti. Şirketin çalışmalarına ait bilgi alan Varank, burada geliştirilen eserleri yerinde inceledi. Su parklarının üretildiği kompozit materyaller ile üretim sınırındaki montaj ünitelerinde incelemelerde bulunan Bakan Varank’a Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay ile şirketin İdare Konseyi Lideri Barış Pakiş, Küme CEO’su Başar Pakiş ve firma yetkilileri eşlik etti. Ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Varank, Polin Group’un iş hayatına kompozit imalat üretimiyle başlamış bir firma olmasına karşın daha sonra cümbüş bölümünde su parkları, kaydıraklar, akvaryumlar inşa etmeye başladığını söyledi. Şirketin anahtar teslim su parkları inşa etmesinin yanı sıra kendi parklarını da işlettiğini belirten Varank, “Eğlence bölümüne her geçen gün dünyada talep artıyor. Dünyada tematik parklardan roller coaster’lara kadar farklı alanlarda dijital teknolojileri de içinde barındıran farklı cümbüş parkları yapılıyor. Su parkları da bunların en kıymetlilerinden biri. Su parklarını kompozit teknolojisinde yaşanan gelişmelerle birlikte artık çok farklı halde üretip tasarlamak mümkün” diye konuştu.

Bakan Varank, “Polin Group’un kendi Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle tüm dünyada 110’dan fazla ülkeye bu tip parkları tasarlaması üretmesi, bunları gidip oralarda kurması ve bunları işletmesi sahiden katma kıymetli üretim açısından değerli bir gayret” dedi.

Cümbüş dünyasında su parklarına büyük bir talebin olduğuna dikkati çeken Varank, “Hem bu pazarın büyüklüğü hem de Türkiye’den bir firmanın bu türlü güçlü bir markayla pazarda yer tutmuş olması bizim açımızdan çok değerli” sözlerini kullandı.

Bakan Varank, Bakanlık olarak katma kıymetli üretime çok değer verdiklerini ve Ar-Ge’den itibaren takviyeler sağladıklarını vurgulayarak, şirketin Bakanlık takviyeli Ar-Ge merkezine sahip olduğunu, tasarım merkeziyle ilgili müracaatlarının da değerlendirildiğini söyledi. “Kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin, tasarımcılarımızın bu işleri en başından itibaren tasarlayıp, üretip, dünyaya ihraç etmesi inşallah dalın öteki oyuncularına da örnek olur” diyen Varank, “Polin Group su parkı alanında dünyanın bir numarası. Türkiye’nin verdiği dayanaklarla bilhassa Turquality takviyeleriyle yurt dışında önemli işler yapıyor. Burayı ziyaret etmiş ve standartları yüksek bir tesisi görmüş olmaktan mutlu oldum. Önümüzdeki devirde katma bedelli her alanda olduğu üzere cümbüş bölümünde de firmalarımızı desteklemeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Polin Küme, İstanbul’da fiberglas kompozitten inşaat gereçleri üretimi gayesiyle kurulduktan sonra 80’li yıllarda turizm bölümüne yönelerek su kaydırakları geliştirmeye başladı. 112 ülkede kendi markalarıyla 3 bin 500’den fazla proje gerçekleştiren firma, Kocaeli Dilovası’nda bulunan 35 bin metrekarelik dünyanın en büyük su parkı üretim tesisine sahip. 75 farklı milletten bin 500’ün üzerinde çalışanı bulunan firma, anahtar teslim yaptığı su parklarının birebir vakitte işletmesini de yapıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %