Beyaz eşya toplam satışları dört ayda 11.7 milyona çıktı

0 0
Read Time:1 Minute, 18 Second

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (Türkbesd) bilgilerine nazaran, Ocak-Nisan devrinde dalın Türkiye satışları yıllık bazda yüzde 43, ihracatı da yüzde 48 ve üretimi yüzde 56 yükseldi.

Türkbesd İdare Konseyi Lideri Can Dinçer, “Sektör olarak pandeminin zahmetlerinin yaşandığı bu devirde tüketicilerimizi mağdur etmemek ismine var gücümüzle çalışıyoruz. Üretimden mağaza ve servislerimize her etapta sıkı Covid-19 tedbirlerini almaya ise devam ediyoruz” dedi ve ekledi:

KAPANMALAR NEDENİYLE DÜŞÜŞLER YAŞAMIŞTIK

“Türkbesd üyesi firmalar olarak nisan ayında satışlarımız bilhassa ihracatımızda 2020 yılı tıpkı devrine nazaran kıymetli artışlar oldu. 2020 yılı Mayıs ayına kadar ihracat pazarlarımızda başta en büyük ihracat pazarımız Avrupa’daki satışlarımızda kapanmalar nedeniyle sert düşüşler yaşamıştık.

Aşılamanın yaygınlaşması ihracatımıza olumlu yansıyor. 6 ana eserde nisan ayı ihracatımız ve üretimimiz 2020 yılı Nisan ayı ile kıyaslandığında 3 kata yakın arttı.

NİSAN AYI İÇ SATIŞLARI YÜZDE 54 ARTTI

Türkiye satışlarımız ise istikrarlı halde artmaya devam ediyor; altı ana eserde nisan ayı iç satışlarımız bir evvelki yıl tıpkı periyoda nazaran yüzde 54 arttı. Başta çalışanlarımız, bayi ve servis teşkilatımız olmak üzere emeği geçen herkese özverili çalışmaları nedeniyle şükranlarımı iletmek isterim.Türkbesd üyesi firmalar, yüksek ihracat gücüyle ülkemizin iktisadına katkı sağlamaya devam edecektir.”

BEYAZ EŞYA İTHALATI YÜZDE 52 ARTTI

Buna nazaran, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutucudan oluşan altı ana eserde, yılın birinci dört ayında yıllık bazda yüzde 56 artışla 11 milyon 856 bin adete yükselirken, tıpkı devirde iç satışlar yüzde 43 artışla 3 milyon 192 bin adete ve ipracat da yüzde 48 artışla 8 513 bin adete yükseldi.

Bu devirde toplam beyaz eşya ithalatı da yüzde 52 artışla 252 bin 569 adete yükseldi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %