Bir Oyuncak Bebek Dünyayı Değiştirmeye Yardımcı Olabilir

0 0
Read Time:2 Minute, 40 Second

60 yılı aşkın müddettir her çocuğun sınırsız potansiyeline ilham veren Barbie, Cardiff Üniversitesi iş birliğiyle oyuncak bebekle oynamanın tesirlerini ortaya koyuyor.

Barbie öncülüğünde Cardiff Üniversite’sinden bir küme nörobilimci tarafından yapılan araştırmayla, oyuncak bebekle oynamanın çocuklar üzerindeki olumlu tesirleri birinci kere nörobilim teknikleri kullanılarak açıklanıyor. Birinci sefer nörobilimden faydalanılarak yapılan bu çalışma, oyuncak bebekle oynamanın çocukların kendi başlarına oynarken bile empati ve toplumsal maharetlerini geliştirmelerine imkan tanıyan beyin bölgelerini harekete geçirdiğine dair yeni delilleri gün ışığına çıkarıyor.

Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Sarah Gerson ve Cardiff Üniversitesi İnsani Gelişim Bilimi Merkezi’nde misyon yapan çalışma arkadaşları, nörogörüntüleme tekniğini kullanarak içerisinde hem kız hem de oğlan çocukların bulunduğu 4 ila 8 yaşları ortasındaki 33 çocuğun* çeşitli Barbie bebeklerle oynadıkları sırada beyin aktivitesini izleyerek; beynin empati üzere toplumsal maharetlerine bağlantılı bir bölgesi olan posterior süperior temporal sulkusun (pSTS)’nin çocuk kendi başına oynarken bile harekete geçtiğini tespit etti.

Cardiff takımı bilgi toplamak maksadıyla her bir oyun çeşidine ait beyin aktivitesini farklı bir biçimde yakalayabilmek için kendi başına oyuncak bebeklerle oynama, öbür bir bireyle (araştırma görevlisi) oyuncak bebeklerle oynama; kendi başına tablette oyun oynama ve öbür bir şahısla (araştırma görevlisi) tablette oyun oynama halinde farklı kısımlara ayrıldı.Kullanılan oyuncak bebekler ortasında çeşitli Barbie bebekler ve oyun setlerine yer verildi. Tecrübede tutarlılık sağlanması için Barbie bebekler ve setler her çocuk teste başlamadan evvel başlangıçtaki yerlerine yerleştirildi. Tabletteki oyunlar, oyuncak bebekle oynamaya benzeri bir oyun tecrübesi sağlanması hedefiyle, kural yahut gaye temelli oyunlardan çok çocukların açık ve yaratıcı oyuna katılabilmelerine imkan tanıyan oyunlardan seçildi. Araştırma bulguları, çocukların oyuncak bebeklerle tek başlarına oynarken, diğerleriyle oynadığı vakitle birebir seviyede pSTS aktivasyonu gerçekleştirdiğini gösterdi. Bunun yanı sıra; çocuklar yaratıcı öge içeren tablet oyunlarını kendi başlarına oynamaya bırakıldıklarında, pSTS’nin çok daha az aktive olduğu ortaya çıktı.

Marka son olarak, şayet bir bebek çocukların empati marifetlerini geliştirmesine yardımcı oluyorsa; ‘bir bebek dünyanın değişmesine yardımcı olabilir’ fikrinden yola çıkarak hazırladığı sinemada daha fazla empati kurarak toplumsal hayatımızda nelerin değişebileceğinin altını çiziyor ve ebeveynlere de yol gösteriyor.

Mattel Kıdemli Lider Yardımcısı ve Barbie ve Öteki Oyuncak Bebekler Küresel Müdürü Lisa McKnight, “Oyuncak bebekler kategorisinin önderi olarak oyuncak bebeklerle oynamanın çocuklar üzerinde olumlu bir tesiri olduğunu her vakit biliyorduk, lakin şimdiye kadar bu yararları gösteren nörobilimsel datalar elimizde yoktu,” dedi. “Araştırmada elde edilen bulgular, Barbie üzere oyuncak bebeklerle oynamanın empati gibisi toplumsal marifetleri besleyerek çocukları geleceğe hazırlamada olumlu yararlar sağladığını vurgulamaktadır. Her çocuğun sınırsız potansiyeline ilham vermeye devam ederken, ebeveynler tarafından büyük paha verildiğini ve çocukların gelecekteki duygusal, akademik ve toplumsal başarılarında belirleyici olduğunu bildiğimiz marifetleri teşvik eden oyuncak bebekler sunmaktan gurur duyuyoruz.” biçiminde kelamlarına devam etti.

Oyuncak bebek kategorisi başkanı Barbie’nin ‘Benefits of Play/Oyunun Faydaları” projesi Türkiye sözcüsü Klinik Psikolog İrem Polat ‘Oyunda kullanılan oyuncaklar çocuğun gelişimi üzerinde hayli değerli bir yere sahiptir. Barbie, bebek oyununun yararlarıyla ilgili çok kapsamlı ve çığır açıcı bilimsel bir araştırmaya öncülük ediyor. Çocukların bebeklerle oynaması, empati üzere toplumsal marifetlerini desteklemektedir. Çocuklar, bebek oyunları aracılığıyla kendinin ve ötekinin his ve davranışlarını oyunda prova ederek farkındalık kazanırlar. Böylelikle yaşama hazırlanırlar. Bebek oyunları; hisleri fark etmek, içgörü kazanmak, toplumsal ipuçlarını okumayı öğrenmek, ötekini anlamak, toplumsal ahenk, esneklik, dayanıklılık, regülasyon maharetlerini ve elbette akademik muvaffakiyetlerini geliştirmelerine yarar sağlamaktadır. Yapılan araştırma birebir vakitte ebeveynlere de yol gösterici bir nitelik taşımaktadır.’ halinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %