Derin yoksulluk ve dayanışmayı konuştular

0 0
Read Time:2 Minute, 23 Second

Nilüfer Kent Kurulu, 22. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Ekonomik kriz ve yoksulluk gündemiyle gerçekleşen genel şuraya Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo da konuk oldu. Foggo, yoksulluk ve dayanışma üzerine paylaşımlar yaptı.

Nilüfer Kent Kurulu 22. Olağan Genel Heyet Toplantısı, ekonomik kriz ve yoksulluk gündemiyle yapıldı. Divan konseyini Neslihan Binbaş, Murat Yaşar ve Raban Karasu’nun oluşturduğu genel heyet toplantısında Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Zafer Yıldız da kelam aldı. Nilüfer Kent Konseyi’nin, karar süreçlerine yurttaş iştirakini sağlama istikametindeki çalışmalarının çok kıymetli olduğunu belirten Zafer Yılıdz, “Sivil toplum örgütleriyle bizi buluşturan Nilüfer Kent Kurulu, katılımcılık prensibimizi hayata geçirme konusunda bizim sağ kolumuzu oluşturuyor. O nedenle bu çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum. Nilüfer Kent Kurulumuzun çalışmaları ve yurttaş hassaslığı sayesinde Nilüfer artık bir dayanışma kenti oldu” dedi.

Nilüfer Kent Konseyi’nin afet ve pandemi üzere sıkıntı süreçlerde kentteki öbür sivil toplum örgütlerini de sürece dahil ederek dayanışmayı örgütlediğini hatırlatan Yıldız, “Artan yoksulluk, bunun yarattığı ümitsizlik ve buna karşı dayanışmayı ve umudu örgütlemek en kıymetli işlerimizden biri haline geldi. Enflasyon ve hayat pahalılığı ile boğuşan 50 milyon vatandaş açlık hududunda yaşıyor. Yoksulluk da bir insan hakları ihlalidir” diye konuştu.

Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Zafer Yıldız’ın akabinde kürsüye çıkan Nilüfer Kent Kurulu Lideri Neslihan Binbaş, genel heyetle faaliyet raporunu paylaştı. Genel konsey toplantısının ana gündem unsurunun herkesi derinden sarsan ekonomik kriz olduğunu söyleyen Binbaş, dayanışma içinde çalışmaya devam edeceklerinin vurgusunu yaptı. Binbaş, “Kentimiz ve kendimiz için gayrette, yan yana durduğumuz bütün paydaşlarımızla bir arada daha hoş bir Nilüfer, Bursa, Türkiye ve dünya için daima birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Genel heyet toplantısının son kısmında, yoksulluk üzerine çalışmalar yapan Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucusu Hacer Foggo, genel konsey üyeleriyle birlikte yoksulluk ve dayanışma üzerine konuştu. Nilüfer Kent Konseyi’nin, Türkiye’nin en âlâ çalışan kent kurullarının başında olduğunu belirten Hacer Foggo, başarılı çalışmaların devamını diledi. Elif Göçmen’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Derin Yoksulluk Ağı’nın hikayesini iştirakçilerle paylaşan Hacer Foggo, yaklaşık 20 yıldır yoksulluk üzerine çalıştığını, 2018 yılı sonrası ve pandemi devriyle birlikte kendisindeki yoksulluk kavramının yıkıldığını söyledi. Foggo, “Biz, mahallelerde daha çok bayanların güçlendirilmesi, çocukların okullara özenmesi için çalışıyorduk. Pandemiyle birlikte durum çok değişti. Eşitsizliğin ne kadar derin olduğu da ortaya çıktı. Yoksulluk birden teğe açlığa dönüştü” dedi.

Ziyaret ettiği fakir konutlardaki çocukların büyük bir çoğunluğunun özel eğitime gereksinim duyduğunu söyleyen Foggo, “Çocuklar, öğrenme zahmeti çekiyorlar. Buna fakir ailelerde rastlıyoruz genelde. Bunun en kıymetli nedenlerinden biri yetersiz beslenme. Ve bu, jenerasyonlar boyunca süren bir şey” tabirlerini kullandı.

Yoksulluğa yardım temelli değil, gelir odaklı ve çok boyutlu yaklaşımın değerli olduğunu vurgulayan Hacer Foggo, toplumsal yardım yerine toplumsal hak kavramının kullanılması, lokal idarelerdeki toplumsal hizmet mevzuatının tekrar konuşulması gerektiğini söyledi.

Yoksullukla çabanın devlet siyaseti olması gerektiğini söyleyen Hacer Foggo, “Şimdi hepimiz fakirleştik. Her geçen vakitte daha da aşağıya gidiyoruz. Bu vakti birbirimizi anlayarak, dayanışarak geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu bir sistem sorunu. Lakin biz de harekete geçmeliyiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %