‘En yüksek notu alan bankalardan biriyiz’

0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

Bu yıl prestijiyle İklim Değişikliği Programı’nın yanı sıra su programı için de raporlama yapan VakıfBank, iklim değişikliği programında B notunu elde ederek ‘management’ düzeyinde yer aldı. Böylece etraf performansındaki muvaffakiyetini sürdüren VakıfBank, sürdürülebilir bankacılık stratejisi kapsamındaki gayelerinden birine daha ulaşmayı başardı.

Dünyanın ve Türkiye’nin geleceğine katkı sunmak için tüm faaliyetlerini sürdürülebilir bankacılık vizyonuyla yürüttüklerini tabir eden VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, hususa ait değerlendirmesinde, “VakıfBank olarak tüm faaliyetlerimizi çevresel, toplumsal ve yönetişimsel tesirlerini göz önünde bulundurarak ve bunları yöneterek yürütmeyi uzun yıllardır unsur edinmiş bir kurumuz. İklim değişikliği ile uğraş stratejimizi, risklerimizi ve performansımızı 2015 yılından itibaren CDP’ye raporluyoruz.

İklim değişikliği programında B notu alarak Türkiye’den en yüksek notu alan iştirakçi bankalardan biri olduk. Bu yıl itibariyle de birinci defa su programına da raporlama yapmaya başladık. Gayemiz tekrar B notu alarak yüksek bir performans göstermek” dedi.

YÜZDE 2 AZALTMA

VakıfBank’ın uzun yıllardır sürdürülebilirlikle ilişkili inisiyatiflerin bir modülü olduğuna işaret eden Üstünsalih, “2014’ten bu yana BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyoruz. 2017’den beri global olarak tanınan kurumsal sorumluluk standartlarını karşılayan şirketleri seçen ‘FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nde bulunuyoruz. Birinci sürdürülebilirlik raporumuzu 2016’da, birinci Milletlerarası Entegre Raporlama Çerçevesi (IIRC) uyumlu entegre raporumuzu 2020’de yayımladık.

2019’da Bilim Temelli Amaç Girişimi’ne katılarak karbon emisyonu azaltım taahhüdünü açıklayan birinci Türk kamu kuruluşu olduk. Toplam karbon ve sera gazı emisyonlarımızı her yıl yüzde 2 oranında azaltma gayesiyle çalışıyoruz. 2021’de İklim Kontaklı Finansal Beyan Vazife Gücü’nün destekçileri ortasında yer aldık. Bu yıl prestijiyle da CDP’de raporlamamızı Su Programı’nı kapsayacak formda genişlettik. Sürdürülebilir bankacılık konusunda taahhütlerimizi yerine getiriyor, müşterilerimiz, ülkemiz, dünyamız için daha fazla bedel yaratmak için çalışmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %