TAV, Almatı Havalimanı’nı işletmeye başladı

0 0
Read Time:2 Minute, 40 Second

TAV Havalimanları, Kazakistan’ın ana giriş kapısı Almatı Havalimanı’nın işletmesini devraldı. Sekiz ülkede 15 havalimanı işleten TAV, 200 milyon dolar yatırımla çağdaş “İpek Yolu”nun en önemli merkezlerinden Almatı’nın kapasitesini iki katına çıkaracak.

TAV Havalimanları, Kazakistan’ın ticari başşehri ve en ağır trafiğe sahip havalimanı olan Almatı’nın işletmesini devraldı. TAV ve VPE Capital’in oluşturduğu konsorsiyum, Mayıs 2020’de Almatı Havalimanı ve temaslı yiyecek-içecek ve yakıt işletmelerini satın almak üzere imza atmıştı. TAV’ın konsorsiyumda yüzde 85 hissesi bulunuyor.

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Almatı, çağdaş İpek Yolu olarak tabir edilen ”Kuşak ve Yol” projesinin değerli bir merkezinde yer alıyor. Ülkenin toplam yolcu trafiğinin yarısı Almatı Havalimanı’ndan geçiyor.

TAV Havalimanları İcra Şurası Lideri Sani Şener “Asya ve Avrupa ortasındaki ana transit merkezlerinden biri olan Kazakistan’ın Almatı Havalimanı’nı satın alarak portföyümüze eklemekten memnunluk duyuyoruz. Asya’dan Avrupa ve Afrika’ya hakikat havadan kurulan çağdaş ‘İpek Yolu’nun kıymetli duraklarından birini işletmeye başladık. Havacılık tarihinin en önemli krizlerinden birinin içinden geçerken bu projenin yurtdışı finansmanla tamamlanması, TAV’ın kredibilitesini göstermesi açısından da ayrıyeten ehemmiyet taşıyor.

Orta Asya’nın coğrafik ve ekonomik olarak en büyük ülkesi olan Kazakistan, Türkiye ile esaslı alakalara ve yaklaşık 3 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip. Kazakistan ve Türkiye ortasındaki ticari ve turistik alakalara ve her iki ülkenin ekonomilerine çok önemli bir katkımız olacağına inanıyoruz.

Atalarımızın Anadolu’ya göçünden evvel yaşadığı topraklarda, Altay ve İlah dağlarının eteklerindeki bir havalimanını işletiyor olmanın verdiği hisler de bizi ayrıyeten gururlandırıyor. Havalimanı imali ve işletmeciliğindeki 21 yıllık bilgi birikimimizi kullanarak, yapacağımız yatırım ve pazarlama faaliyetlerimizle birlikte Almatı havalimanını bölgenin en değerli Havalimanlarından biri yapacağız.” dedi.

Kargo merkezi

Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana’nın ana üssü olan Almatı Havalimanı 2019’da evvelki yıla nazaran yüzde 13 artışla 6,4 milyon yolcuya hizmet verdi. 2020’de pandemi kısıtlamaları nedeniyle 3,6 milyon yolcuya hizmet veren havalimanı buna rağmen yılı karla kapattı.

Bek Air, SCAT Airlines ve Qazak Air de havalimanını üs olarak kullanıyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul ve Almatı ortasında sistemli direkt uçuşları bulunuyor.

2019’da 26 yolcu ve sekiz kargo havayolu Almatı’dan uçuş düzenledi. Yolcu trafiğinin yarısını Air Astana üstlenirken kargoda birinci sırada THY yer alıyor.

1935’te faaliyete geçen Almatı, trafik açısından Orta Asya’nın en ağır havalimanı pozisyonunda. Havalimanının iki pisti bulunuyor.

Yeni terminal yatırımı

Konsorsiyum satın alma süreci için 365 milyon dolar ödeyecek. Pandemi nedeniyle etkilenen trafiğin geri dönüşüne nazaran önümüzdeki yıllara yayılan biçimde 50 milyon dolar daha ödeme yapılacak.

TAV, yaklaşık 200 milyon dolar yatırımla yeni bir dış çizgiler terminali inşa edecek. Yeni terminalin iki ila üç yıl içinde tamamlanarak devreye girmesi planlanıyor. Yeni terminalle birlikte havalimanının kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 14 milyon yolcunun üzerine çıkacak.

Pay alım bedelinin yarısı ve yeni terminal yatırımının tamamı için Milletlerarası Finans Kurumu (IFC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) finansman sağlayacak. Finansman muahedesinin bu yılın üçüncü çeyreğinde imzalanması öngörülüyor.

Orta Asya’nın ekonomik merkezi

Kazakistan’ın eski başşehri olan Almatı, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 20’sini üretiyor ve 2 milyon nüfusuyla en büyük kenti.

Toplam nüfusu 18,9 milyon olan Kazakistan 2,7 milyon kilometrekareyle dünyanın yüzölçümüne nazaran dokuzuncu en büyük ülkesi.

Türkiye vatandaşları Kazakistan’a 30 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %